Pamięć o żołnierzach: Armii Krajowej III Zgrupowania „Pocisk”

Dzień 1 listopada to dzień Wszystkich Świętych, 2 listopada to Dzień Zaduszny. W tych dniach odwiedzamy groby naszych bliskich i znajomych. Przynosimy kwiaty i zapalamy znicze. Jest to stary i piękny, polski obyczaj odwiedzania miejsc wiecznego spoczynku naszych najbliższych i wspominania ich. Oddajemy w ten sposób hołd wszystkim, którzy wywodzili się z tej ziemi.

W dniu Wszystkich Świętych składamy kwiaty i zapalamy znicze nie tylko na grobach naszych najbliższych. Pamiętamy też o żołnierzach i partyzantach, którzy oddali życie w obronie naszej Ojczyzny. Nie wszyscy z nich mają swoje groby. Wielu leży gdzieś pod brzozą, w głębokim cichym lesie lub w zbiorowej mogile na cmentarzach całego świata

Dnia 31 października uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Pilźnie włączyli się w akcję Towarzystwa Ziemi Pilzneńskiej „Pamięć o żołnierzach: Armii Krajowej III Zgrupowania „Pocisk”, Wolność i Niezawisłość oraz Żołnierzach Wolnej Polski”.  Młodzież upamiętniając i oznaczając groby biało czerwonymi chorągiewkami oddała hołd Tym, którzy walczyli w obronie Ojczyzny w czasie II Wojny Światowej oraz tym, którzy za swe przekonania i patriotyzm byli osadzeni przez reżim stalinowski w więzieniach.

Zwracamy się z prośbą do rodzin o zgłaszanie do LO w Pilznie osób, które spoczywają na naszym cmentarzu  biorących udział w walkach z okupantem i działających w wymienionych organizacjach aby pamięć o nich nie zaginęła.

autor: pani M. Grzybowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *