Tarnowska Noc Debat

Dwaj uczniowie naszej szkoły Konrad Szwedo i Grzegorz Wnęk wzięli udział w Tarnowskiej Nocy Debaty, która odbyła się w nocy z piątku 29 czerwca na sobotę 30 czerwca w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie.

Na turnieju organizowanym przez „Stowarzyszenie Nowe Przestrzenie” zgłosiło się szesnaście drużyn.

 W składzie Bocianów obok Konrada i Grzegorza byli: Tomasz Sysło i Krystian Sojka – Pilźnianie, uczniowie dębickich szkół średnich.

Bociany zmierzyły się w I rundzie z drużyną gospodarzy czyli Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie – o nazwie Toltores, w II rundzie – z drużyną o nazwie Zbieramy na Encefalogram dla Humbaka – jak się później okazało-  zwycięzcą Tarnowskiej Nocy Debaty.

Konrad zainteresował się debatą oksfordzką od czasu, gdy wziął udział wraz z reprezentacją naszej szkoły w eliminacjach do V Powiatowego Turnieju Debat Oksfordzkich w Dębicy. Był to debiut naszej szkoły w takiej rywalizacji. Konrad zdążył zarejestrować drużynę BOCIANY Pilzno w ciągu 42 minut od momentu ogłoszenia rejestracji (po tym czasie „bramka” została zamknięta – takie było zainteresowanie turniejem, zaś najdalej mieszkający debatanci przybyli aż z Olsztyna).

Co prawda nasza drużyna nie zajęła wyższego miejsca, liczyła się jednak przede wszystkim dobra zabawa i zdobywanie doświadczenia. Bardzo ważne jest to, że zaistnieliśmy na polu walki, która jest tak popularna wśród młodzieży innych szkół średnich. Dla nich był to kolejny trening, dla naszych uczniów zaledwie drugi start – jak w przypadku Konrada i zupełny debiut – jeśli chodzi o Grzegorza.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Tarnowska Noc Debaty to towarzyski turniej debat rozgrywanych nocą, w którym przede wszystkim liczy się wzajemne zaufanie, szacunek i dobra zabawa. Uczestnicy turnieju są jednocześnie debatantami, sędziami i marszałkami. W praktyce oznacza to, że przerwa w debatowaniu wiąże się z „sędziowaniem” lub „marszałkowaniem”.

W pierwszej fazie turnieju rozegrane zostały cztery rundy. Ich tematy to:

„Rozwój portali i aplikacji randkowych przynosi więcej szkód społecznych niż pożytku”,

„Gdy włos siwieje, rozum dojrzeje”,

„Męska rzecz się stroić” oraz „Muzyka łagodzi obyczaje”.

Na tym etapie rozgrywek każda z czteroosobowych drużyn zaprezentowała się dwukrotnie, a cztery najlepsze zespoły awansowały do ćwierćfinału.

Dalsza faza rywalizacji odbywała się systemem pucharowym. Temat debaty ćwierćfinałowej brzmiał:  „Rozwój sztucznej inteligencji przyniesie dla ludzkości więcej szkód niż korzyści”. W półfinale debatanci czterech najlepszych ekip zastanawiali się czy „Wynagrodzenia najlepiej zarabiających sportowców są niedopuszczalne”. Uczestnicy małego finału debatowali o tym, że „Człowieka najlepiej poznaje się po tym jak kończy, a nie jak zaczyna”, natomiast temat finałowej debaty to „Starych drzew nie powinno się przesadzać”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *