8 lutego – Dzień Bezpiecznego Internetu

Oto link do testu:

PSYCHOZABAWA

 

Jaką książkę zabrałbyś na bezludną wyspę?

 

 

Opowieść o miłości

 

 

 

 

Jesteś osobą spragnioną uczuć i opieki kogoś bliskiego. Masz marzycielską naturę. Czekasz na coś niezwykłego i pięknego, co zmieniłoby Twoje życie. Cenisz sobie prawdomówność, nie znosisz plotek i intryg. Zawierasz przyjaźnie na całe życie.

 

Książka o tematyce wojennej

 

Nudzi Cię codzienna, szara rzeczywistość. Chciałbyś dokonać czegoś niezwykłego i zarazem pięknego, co pozwoliłoby Ci się wykazać odwagą, wiedzą, sprytem i zaradnością. Dlatego stale szukasz nowych pomysłów i nowych dróg. Idziesz przez życie przebojem, nie zważając na niebezpieczeństwa i ludzi. Uważaj, żebyś przypadkiem czegoś lub kogoś przy tym nie skrzywdził. Bądź ostrożny!

Powieść fantastyczna

 

Znasz się na ludziach, jesteś niezłym psychologiem, wszystkich rozszyfrujesz. Twoją zaletą jest bystrość i sprawny umysł, który pozwala zapamiętywać Ci mnóstwo szczegółów. Wobec przyjaciół masz duże wymagania, toteż masz ich niewielu. Lubisz żartować z poważnych rzeczy i nie zawsze wiadomo, kiedy mówisz serio.

 

Książka przygodowa

 

Masz żywą wyobraźnię, uwielbiasz podróże w nieznane. Swoją pomysłowością zadziwiasz innych. Jesteś odważny i zaradny. Nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych. Lubisz samotność i towarzystwo zwierząt oraz częste zmiany otoczenia i przyjaciół. W każdym towarzystwie czujesz się jednak dobrze i jesteś „jego duszą”.

Baśnie

 

 

 

Masz skłonności filozoficzne. Lubisz zgłębiać różne tajemnice, czasem jesteś zupełnie oderwany od życia. Nie zawsze potrafisz dogadać się z innymi, a nawet z samym sobą. Przestań ciągle błądzić w obłokach, bo życie „przeleci Ci koło nosa”!

 

Poezja

 

 

Masz naturę marzycielską, jesteś osobą bardzo wrażliwą, delikatną i uczuciową. Boisz się samodzielnego życia i podejmowania decyzji. Brak Ci wiary w siebie, a codzienność wydaje się Tobie zbyt brutalna. Osoby odważne, śmiałe wzbudzają Twój podziw i uznanie – chciałbyś właśnie z nimi się zaprzyjaźnić.

 

Powieść historyczna

 

 

Jesteś osobą zdyscyplinowaną, zorganizowaną i niemal pedantyczną w tym, co robisz. Lubisz planować swoją przyszłość, ale jesteś z natury realistą, toteż często zmieniasz postanowienia. Każdą pracę wykonujesz jednak dobrze, korzystając z doświadczeń cudzych i własnych. Można na Tobie polegać!

 

 

Opowieść o zwierzętach

 

Nie masz zbyt dużej wiary w ludzi i we własne siły. Uwielbiasz odpoczynek na łonie przyrody i towarzystwo zwierząt, którym powierzasz swoje tajemnice. Jesteś osobą bardzo wrażliwą na krzywdę i cierpienie. Zawsze stajesz w obronie słabszych i pokrzywdzonych, bo nie znosisz brutalności i przemocy. Więcej optymizmu, nie wszyscy ludzie są źli!

 

Komiks

 

Jesteś optymistą, wierzysz w ludzi i potrafisz cieszyć się życiem. Lubisz dużo wiedzieć, ale często uczysz się pobieżnie, nie wnikając głębiej w zagadnienie, więc Twoja wiedza jest powierzchowna. A przecież masz niezwykle twórczy umysł i potrafisz dać z siebie więcej! Być może przyczyną jest Twoje zmienne usposobienie…

 

 

 

PAMIĘTAJCIE!!

„Jakie książki czytać?… Każdy inne, każdy takie, jakie odpowiadają jego temperamentowi, jakie go mobilizują”

Stefan Kisielewski

 

„Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji.”

Billy Joe

 

Każda książka, jak głos podany przez radio, dociera tylko do tych, którzy mają tę samą długość fali.  

Jan Parandowski

 

 

 

 

 

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK   8-15 maja

Dzień Bibliotekarza przypada 8 maja – rozpoczyna jednocześnie Tydzień Bibliotek, który trwa od 8 do 15 maja. Jego obchody zostały zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 2004 r. Z tej okazji przez najbliższe dni będę pokazywać Wam memy biblioteczne, które obecnie są atrakcyjną i przystępną formą komentowania rzeczywistości. Ciekawe ilu z Was odnajdzie siebie w tych memach 😊

 

Opracowała: Dorota Falkowska


 Witajcie Drodzy Czytelnicy😊

W zbliżający się długi weekend majowy zapraszam na wspaniałą wycieczkę do pięknych i ciekawych bibliotek, które

zachwycą zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych. Wystarczy kliknąć w poniższe linki:

https://okruchy.pl/ciekawostki/najpiekniejsze-biblioteki-swiata/

https://culture.pl/pl/artykul/10-niezwyklych-bibliotek-w-polsce/

Miłego zwiedzenia!

Opracowała: Dorota Falkowska

23.04. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, Czytelników i czytelnictwa. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytaniem, spotkań z pisarzami, a dla wielbicieli książek księgarnie przygotowują rozmaite akcje promocyjne.

Historia w pigułce – Światowy Dzień Książki

  • W Hiszpanii Dzień Książki to od 1930 roku oficjalne święto, a od 1964 roku obchodzi się je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
  • 23 kwietnia świętuje się w Katalonii bardzo uroczyście. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety też zaczęły dawać podarunki i były to właśnie książki.
  • Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andres.
  • W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a stało się to na wniosek rządu Hiszpanii.
  • 23 kwietnia to również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego).
  • 23 kwietnia to także rocznica urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, między innymi  Vladimira Nabokova ,  Maurice’a Druona , Halldora Laxnessa, Josepa Pla i Manuela Mejia Vallejo.
  • W Wielkiej Brytanii Dzień Książki obchodzony jest marcu. 23 kwietnia to na Wyspach Dzień Świętego Jerzego. Jest on patronem Wielkiej Brytanii i to ważny dzień w narodowym kalendarzu. Dlatego 23 kwietnia Anglia będzie celebrowała Światową Noc Książki.

 

Opracowała: Dorota Falkowska
Opublikowano: 23.04.2021

 

 

 

 

Zapraszam Was to obejrzenia prezentacji, która przybliży Wam historię teatru. Aby przewijać slajdy, wystarczy kliknąć w strzałkę po prawej stronie. Miłego oglądania!

Dorota Falkowska

Zakończyła się VI edycja plebiscytu organizowanego przez Lubimyczytac.pl i Allegro.

W plebiscycie Książka Roku 2020 czytelnicy głosowali w 12 kategoriach oraz 2 kategoriach specjalnych: Fundacja/Stowarzyszenie Roku, w której zwyciężyła Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz Bestseller ze zwycięską książką „Jadłonomia po polsku” Marty Dymek.

Lista nagrodzonych książek w 12 kategoriach:

Literatura piękna: „Gambit królowej” Waltera Tevisa

Powieść historyczna: „Położna z Auschwitz” Magdy Knedler.

Literatura obyczajowa, romans: „Normalni ludzie” Sally Rooney.

Literatura faktu, publicystyka: „Powrót z Bambuko” Katarzyny Nosowskiej

Autobiografia, biografia, wspomnienia: „Dziewczyny ocalałe. Prawdziwe historie” Anny        Herbich-Zychowicz.

Fantazy: „Cud Miód Malina” Anety Jadowskiej

Science-fiction: „Echo z otchłani” Remigiusza Mroza.

Horror: „Jest krew…” Stephena Kinga.

Literatura młodzieżowa: „Red, White & Royal Blue” Casey McQuiston

Fantastyka młodzieżowa: „Ballada ptaków i węży” Suzanne Collins

Literatura dziecięca: „Małe Licho i lato z diabłem” Marty Kisiel

Opracowała: Dorota Falkowska
Opublikowano: 24.03.2021

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI:

8.00 – 14.00 PONIEDZIAŁEK

8.00 – 13.00 WTOREK – PIĄTEK

ZAPRASZAMY :-)))

  • Wydarzenia biblioteczne.
  • Wystawy okolicznościowe.
  • Nowości książkowe.
  • Aktualności: Kryminalistyka a literatura – propozycje.

 

 

SZKOLNA BIBLIOTEKA WIRTUALNA

Liceum Ogólnokształcącego

im. S. Petrycego w Pilźnie


PRZENIEŚ SIĘ DO SIECI!

 

http://www.wolnelektury.pl

Wolne Lektury są najpopularniejszą w Polsce biblioteką internetową. Od 2007 roku publikowane są tam utwory należące do klasyki literatury oraz literatura współczesna. Szkolna biblioteka internetowa. Możliwość wyszukiwania autorów, rodzajów, gatunków, epok, motywów literackich, czytania online (min. PDF i TXT), ale również odsłuchiwania profesjonalnie przygotowanych audiobooków.

Aplikacja mobilna daje dostęp do kilku tysięcy bezpłatnych utworów oraz kilkuset audiobooków.

 

 https://polona.pl/

Cyfrowa Biblioteka Narodowa. Utwory literackie w ich oryginalnych wydaniach.

http://fbc.pionier.net.pl/

Przegląd zasobów polskich bibliotek cyfrowych.

http://lubimyczytac.pl/
Witryna dla osób przyjaźniących się z książką. Wiele recenzji i opinii, możliwość wystawiania własnych.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.milo.wolnelektuy&hl=plnaszelektury

Przeglądarka zasobów biblioteki lektur, która udostępnia lektury szkolne zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i inne dzieła literatury. Do czytania online utwory zgromadzone w serwisie oraz słuchania audiobooków.Ponad 2500 utworów.
Program buduje bazę danych przy pierwszym uruchomieniu, czas ładowania zależy od szybkości sieci (1-3min)
(treść offline – w menu aplikacji – oznacza treść zapisaną na karcie, do której dostęp nie wymaga dostępu do internetu).  Wymaga Androida 4.0.3 i nowsze.

 

 

Legimi – ebooki bez limitów

Bezpłatną aplikacja Legimi daje nieograniczony dostęp do ponad 60 000 książek w abonamencie (ebooków i audiobooków). Wśród nich tytuły najsłynniejszych światowych autorów, takich jak Stephen King, HarlanCoben, Dan Brown, E L James, JoNesbø, Danielle Steel, Nora Roberts, a także bestsellerowych rodzimych twórców (są wśród nich m.in. Zygmunt Miłoszewski, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Remigiusz Mróz, Jerzy Pilch). Wymaga Androida 4.4 i nowsze

https://pl.wikiquote.org
Zawiera cytaty, sentencje i maksymy.

 https://www.cytaty.info

Aplikacja Wielkie Cytaty zawiera zbiór znanych i wielkich cytatów,  napisanych lub wypowiedzianych przez znane osoby, np. najnowszych poetów, pisarzy, aktorów, naukowców,  polityków.

Aplikacja daje zbiór ponad 6800 cytatów, które możemy wykorzystać do tworzenia plakatów.

 

WYDARZENIA BIBLIOTECZNE

Narodowe Czytanie BALLADYNY 

Czytamy ,,Balladynę"

Już po raz dziewiąty wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji NARODOWE CZYTANIE arcydzieł literatury polskiej zainicjowanej w 2012 roku  przez PARĘ PREZYDENCKĄ wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku czytano dzieła Aleksandra Fredry, a w następnych latach Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 roku akcja Narodowe Czytanie miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. W 2019r czytano Nowele Polskie pisarzy XIX w. W tym roku, tj. 2020,  nasi uczniowie zmierzyli się z tekstem dramatu Juliusza Słowackiego pt. ,,BALLADYNA”. Krzaki malin i ciasteczka Malinowa chmurka były dopełnieniem tego wydarzenia czytelniczego.

Czytamy ,,Balladynę" Czytamy ,,Balladynę"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYSTAWA : Patron Roku 2020: Jan Paweł II

„KAROL WOJTYŁA. NARODZINY”

 

Decyzją Sejmu RP Papież Jan  Paweł II został uhonorowany tytułem Patrona Roku 2020. Przypadająca rocznica 100 – lecia Urodzin wielkiego Polaka skłoniła do zorganizowania wystawy pt. ,,Karol Wojtyła. Narodziny” wraz z Centrum Myśli Jana Pawła II w Krakowie. Liczne zdjęcia ukazywały najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły  od narodzin, czas nauki i studiów, pracy duszpasterskiej, wyboru na Stolicę Piotrową i podróże po całym świecie w służbie potrzebującym, zamach na życie i wreszcie aż do śmierci.

                        

 

 

WYSTAWA:  Jubileusz 75 – lecia Liceum Ogólnokształcącego Sebastiana Petrycego w Pilźnie.

W związku Jubileuszem 75-lecia LO Pilzno zorganizowaliśmy   okolicznościową wystawę. Eksponowane fotografie pochodziły   z prywatnych  zbiorów Teresy Czarneckiej, Janiny Mazurkiewicz, Leokadii Modelskiej, Wandy Węgrzyn, Stanisława Brudnego i Olgi Krupy. Bogata historia wielu roczników pilźnieńskiego liceum została zebrana i uwieczniona w postaci sentymentalnej fotografii. Wystawa dostępna była na parterze LO Pilzno.

historia LO Pilzno na zdjęciach                      

 

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE:

,,OCALONE WSPOMNIENIA. Zebrane wspomnienia i opracowania 1939-1945 (część pierwsza)” – Małgorzata Grzybowska.

Księgozbiór naszej biblioteki wzbogacił się o nową pozycję pt. „Ocalone wspomnienia. Zebrane wspomnienia i opracowania 1939-1945 (część pierwsza)”, której autorką jest pani Małgorzata Grzybowska, absolwentka naszego liceum.

Każdy zainteresowany najnowszą historią naszego regionu może, czytając listy, wspomnienia partyzantów i żołnierzy Armii Krajowej III Zgrupowania placówek „Pocisk”

 i „Zapalnik”, a także oglądając unikatowe zdjęcia z miejsc zbrodni i zapoznając się z losami  pojmanych przenieść się w nieznane nam czasy. Uczestnicy i świadkowie tych tragicznych wydarzeń odchodzą. Taka pozycja historyczna jest więc na wagę złota.

 

                                        Może być zdjęciem przedstawiającym odzież wierzchnia i tekst „MAŁGORZATA GRZYBOWSKA OCALONE WSPOMNIENIA (CZĘŚĆ PIERWSZA) ZEBRANE WSPOMNIENIA I OPRACOWANIA 1939-1945 IMILES”          

          

BIBLIOTEKA POLECA:

KRYMINALISTYKA A LITERATURA

CZARNY KOT

KRYMINAŁY, THRILLERY, LITERATURA SENSACYJNA

Na rynku księgarskim nie brakuje kryminałów, książek sensacyjnych, thrillerów. Popularnością cieszą się tacy autorzy jak: Jakub Żulczyk, Marek Krajewski i Katarzyna Bonda, największą zaś Remigiusz Mróz autor  kryminalnych serii: „Chyłka”, „Komisarz Forst” i „W kręgach władzy”.  Regularnie umieszcza kolejne swoje książki na listach bestsellerów, samemu będąc jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich pisarzy. Sukces serialu TVN „Chyłka”, stworzonego na motywach powieści Mroza, z pewnością w tym pomógł.

R. Mróz pisze książki: fantastyka, fantasy, science fiction, horror, kryminał, sensacja, thriller, literatura obyczajowa, romans, powieść historyczna, biografia, autobiografia, pamiętnik, czasopisma.

 

Oto garść nowości czytelniczych z dreszczykiem …

Remigiusz Mróz, Oskarżenie

Od serii brutalnych morderstw pod Warszawą minęły cztery lata. Sprawcę ujęto, skazano, a potem osadzono w więzieniu. Dowody wskazujące na dawną legendę „Solidarności” były nie do podważenia.

Mimo to pewnego dnia mecenas Joanna Chyłka otrzymuje list od żony skazańca, w którym kobieta twierdzi, że odkryła nowe dowody na niewinność męża. Prawniczka przypuszcza, że to jedna z wielu spraw, którym nie warto poświęcać uwagi…

Przynajmniej do czasu, aż kobieta ginie, a materiał DNA jednej z ofiar zabójcy zostaje odnaleziony w innym miejscu przestępstwa. W dodatku wszystko wydaje się w jakiś sposób związane z Kordianem Oryńskim…

 

Irena Małysa, W cieniu Babiej Góry

Baśka Zajda, policjantka zmęczona życiem i jego trudami, wraca z Krakowa w rodzinne strony. Chociaż wszyscy mówią, że wyrzucili ją z policji wojewódzkiej, to sama zainteresowana nie chce o tym rozmawiać. Ścigają ją demony, które ma nadzieję zgubić w urokliwej Zawoi. Zwłaszcza że jej najlepsza przyjaciółka Iza, córka lokalnego posła, niedługo bierze ślub. Z tej okazji w towarzystwie innych kobiet wspinają się na Babią Górę, aby po raz ostatni się zabawić.

Kiedy wschodzi słońce, Baśka znajduje martwą Izę. Wybucha skandal, w który zamieszany jest Artur, dawna miłość policjantki i były chłopak Izy. Sprawę trzeba szybko zamknąć, bo nie tylko media huczą od plotek, ale również halny wywiewa z gór echo tajemnic, które miały tam pozostać na zawsze.
Co wspólnego ze śmiercią Izy ma katastrofa lotnicza z 1969 roku? Czy jej śmierć jest dopiero zwiastunem kolejnym okrutnych zdarzeń? A może to dusze tragicznie zmarłych, zaklęte w cieniu Babiej Góry, szukają zemsty?

 

Adam Puza, Sekret rodu Oswaltów

Jeśli byłeś kiedyś w Harford, z pewnością usłyszałeś o rodzinie Oswaltów, o ich bogactwie, ekscentryzmie… a przede wszystkim o tym, w jak tajemniczych okolicznościach zostali zamordowani.

Czasem historia lubi się powtarzać, a dawna zbrodnia staje się inspiracją dla kolejnego mordercy.

Aaron Whalen, uznany detektyw, zostaje przydzielony do śledztwa pozornie łączącego się ze sprawą Oswaltów. Jessica, młodziutka policjantka, z którą przyszło mu współpracować, daje z siebie wszystko, by zyskać uznanie partnera. Jednak znalezienie odpowiedzi na jedno pytanie powoduje, że pojawia się szereg kolejnych niewyjaśnionych okoliczności, a śmierć zaczyna gonić śmierć. Nawet dla Whalena to wydaje się zbyt wiele…

„Sekret rodu Oswaltów” to kryminał psychologiczny, w którym zbrodnia i śledztwo to jedynie tło prawdziwej tajemnicy, którą musi odkryć główny bohater. Czy istnieje sposób, by tego dokonać? Jak Whalen poradzi sobie z prawdą o przeszłości?

 

 Ashley Audrain , Odruch

Mistrzowsko skonstruowany thriller psychologiczny, który zostanie w twojej głowie już na zawsze…
Znakomita, wnikliwa i wstrząsająca powieść, której nie sposób porównać z żadną inną.

Zapisaną w naszych genach historię rodziny      
przekazujemy z pokolenia na pokolenie.
Z matki na córkę
Dobro i zło.
Przyjmujemy dziedzictwo, nie mając wyboru,
Nie od nas zależy, kim się staniemy…
Czasem aniołami,
A czasem potworami…

Blythe Connor pragnie być dla swojej małej Violet czułą i troskliwą matką, jakiej sama nigdy nie miała.
Ale w tym pierwszym, najbardziej intensywnym i wyczerpującym okresie macierzyństwa Blythe dochodzi do wniosku, że z jej córką jest coś nie tak – dziewczynka nie zachowuje się jak większość dzieci. A może to tylko wyobraźnia? Jej mąż, Fox, uważa, że na pewno przywidzenia. Im bardziej Fox lekceważy jej obawy, tym bardziej Blythe wątpi, czy jest przy zdrowych zmysłach, a my zaczynamy zadawać sobie pytanie, czy jej opowieść o swoim życiu jest prawdziwa.
Dopiero gdy rodzi się Sam, Blythe odkrywa szczęście i bliskość z dzieckiem, o jakich zawsze marzyła. Wydaje się, że nawet Violet kocha młodszego braciszka. Kiedy jednak jedno zdarzenie w mgnieniu oka nieodwracalnie zmienia ich życie, Blythe musi się zmierzyć z okrutną prawdą.

„Odruch” jest majstersztykiem, który czyta się jednym tchem, hipnotyzującą powieścią, która podważa wszystko, co wiemy o macierzyństwie i obowiązkach rodziców wobec dzieci, oraz ukazuje dramat kobiet, którym nikt nie wierzy.

 

Peter Rexton, Skraj przepaści

Sensacyjny dramat Petera Rextona w przekładzie Adama Krajewskiego Skraj przepaści jest inspirowany wielką polityką w latach 1977-1983, kiedy światu groziła wojna atomowa. Występujący pod pseudonimem amerykański autor polskiego pochodzenia przez ponad 10 lat zbierał materiały, korzystał też z dokumentów odtajnionych przez Ministerstwo Obrony Stanów Zjednoczonych i CIA. Dramat został wydany w języku angielskim w USA w 2018 roku.

Autor tworzy głównego bohatera w oparciu o iście westernowy schemat „sam przeciwko wszystkim”. Protagonista, Julian Soka, jest polskim pułkownikiem, a zarazem szpiegiem nawiązującym kontakt z amerykańskim wywiadem, dzięki czemu udaje mu się ocalić świat przed nuklearną zagładą. Skraj przepaści to thriller polityczny, którego atmosfera koresponduje z czasami, w których żyjemy − w dramacie panuje duszna atmosfera niepewności i przeczucie zbliżającego się kryzysu…

 

Agnieszka Cyrus, Coś więcej niż dotyk

Rodzinne tajemnice mogą stać się początkiem nieodwracalnych w skutkach zdarzeń. Zdarzeń, które mogą doprowadzić do upadku człowieka…

Życie piętnastoletniej Moniki trudno zaliczyć do udanych, zwłaszcza wówczas, kiedy dowiaduje się o tym, co przez lata skrywali jej bliscy. Rodzinne tajemnice nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. Jeden szczególny dzień w roku… jedno wydarzenie… doprowadziły do tego, co najgorsze. Jedna z najbliższych jej osób postanowiła zmienić życie dziewczyny w prawdziwe piekło. Piekło, które rozpętał niewinny dotyk. Czy skrywane tajemnice mogą okazać się dla niej seksualną pułapką? Ucieczka czy dążenie do prawdy? Jaką drogę wybierze Monika?

 

Źródło: lubimyczytać.pl

 

 

SŁOWNIKI                                                                                                                                                                                    


https://pl.wiktionary.org
Wolny, wielojęzyczny słownik, który łączy słownik języka polskiego i poprawnej polszczyzny, słowniki języków obcych, słownik przysłów, słownik etymologiczny czy też słownik synonimów i antonimów.

 

http://www.languageguide.org/pl/
Międzynarodowy słownik obrazkowy. Cały czas rozwijany i udoskonalany międzynarodowy słownik obrazkowy. Nie tylko tłumaczenia, ale również wymowa. Każdy może przyczynić się do powstania innych wersji językowych np. polskiej.

 

 

 

                                                                                                                                                                                    

 

TWORZENIE PLAKATÓW, OBRAZÓW

 

https://wordart.com/

Jest to bezpłatne narzędzie online do tworzenia interaktywnych obrazów. Dobre narzędzie do tworzenia materiałów edukacyjnych i promocyjnych, bardzo angażujące dla odbiorców. W aplikacji można dodawać znaczniki i linki, m.in. do filmów, dźwięku, stron internetowych. Ciekawa aplikacja do wykorzystania podczas warsztatów z młodzieżą,  która w aplikacji ma za zadanie np. przedstawić, a następnie zaprezentować temat, nad którym grupa pracowała.

 

https://wordart.com/

WordArt – Aplikacja do tworzenia chmur ze słów, zdań, dokumentów o różnych kształtach z możliwością dostosowania różnych czcionek i kolorów.Aplikacja daje możliwość projektowania każdego słowa w różnym kolorze, ponieważ Word Cloud Generator jest skuteczny w wyborze kombinacji kolorów i czcionek właściwej dla maksymalnej widoczności każdego słowa. Bardzo pomocne przy projektowaniu dyplomów,  kartek okolicznościowych, zaproszeń oraz prezentacji.

 

https://padlet.com/

Z wykorzystaniem Padleta możemy tworzyć kolekcje tematyczne różnego rodzaju materiałów: plików, linków do stron, filmów, muzyki. Zaletą Padleta jest możliwość stworzenia kolekcji na konkretny temat i uzupełnianie jej w miarę znajdowania nowych rzeczy. Możemy robić to samodzielnie lub grupowo udostępniając nasz padlet osobom przez nas wybranym.Stworzone kolekcje możemy wykorzystać na naszych lekcjach prezentując je uczniom albo wykorzystując to narzędzie do pracy projektowej w zespołach i tworząc przydatne kolekcje. Stworzone kolekcje możemy udostępniać za pomocą Facebooka oraz innych mediów społecznościowych, drukować jako pliki pdf lub po prostu wygenerować odpowiedni kod QR, który od razu przekieruje zainteresowane osoby do naszego padleta. Urządzenia Android, iOS

 

 

https://pic-collage.com/

Pic Collageaplikacja służąca do tworzenia różnego rodzaju ciekawych grafik i dzielenia się nimi z innymi. Dostępna jest zarówno na urządzenia z Androidem jak i na iOS’a, a także można skorzystać tradycyjnie poprzez stronę www. W aplikacji możemy stworzyć z posiadanych przez nas zdjęć dowolny kolaż, dodać do niego różne naklejki, ozdobne teksty, ramki i publikować w dowolny sposób w mediach społecznościowych lub wykorzystywać w inny tylko nam znany sposób (np. stworzyć kolaż ze zdjęć uczniów do szkolnej kroniki, zobrazować jednym zdjęciem imprezę szkolną, etc., etc.).

 

https://www.pizap.com/poster_maker_app

POSTER MAKER to aplikacja dzięki, której w łatwy sposób możemy stworzyć plakaty promocyjne, informacje na temat np. nowych książek, spotkań autorskich, wydarzeń oraz uroczystości organizowanych w danej szkole, projektów itp.. Tworząc  plakaty mamy możliwość z wyboru niesamowitego tła, tekstury, efektów, czcionek.Poster Maker to łatwa w obsłudze aplikacja, wystarczy wybrać odpowiednie tło jak w proporcji jak na swoje potrzeby i dodać swój tekst z plakatu wzorów czcionek, dodać wspaniałe naklejki (specjalnie wybrana do tworzenia plakatu), dodać swoje zdjęcia z galerii i stworzyć idealny  plakat.

 

https://www.pizap.com/poster_maker_app

 

AplikacjęPixlrto narzędzie online podobne do Photoshopa.Aplikacja polecana jest do edycji i obróbki zdjęć, tworzenia grafik, plakatów informujących o wydarzeniach. Dobrze sprawdza się podczas tworzenia kolaży ze zdjęć, np. podsumowujących projekt.Pixlr jest bardzo intuicyjny i daje dużo satysfakcji z tworzenia. Za pomocą tej aplikacji możemy utrwalać  każdą chwilę i zrobić piękne z ponad 2 milionów kombinacji wolnych efektów, nakładek oraz filtrów.Gotowym efektem swojej pracy można  podzielić się bezpośrednio na Instagramie lub Facebooku i Twitterze.

Aplikację Pixlr do pobrania za darmo ze sklepu Windows. Obecnie jest dostępna wersja na komputer i tablet z systemem Windows 8.0 lub nowszym.

 

 https://download.komputerswiat.pl/aplikacje-mobilne/android/edukacja-i-nauka/polska-ortografia

Aplikacja Polska ortografia jest przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą poćwiczyć zasady polskiej ortografii. Nadaje się nie tylko dla uczniów szkół podstawowych czy średnich, ale także dla dorosłych, którzy chcą powtórzyć te wiadomości, których już nie pamiętają.
Można  wybierać z ogromnej liczby testów, które zostały w przejrzysty sposób przyporządkowane do kilku kręgów tematycznych. Przeważająca większość testów jest bezpłatna. Wyniki będą oceniane i zapisywane, dzięki czemu jest  możliwość późniejszego sprawdzenia swoich błędów.

                                                                                                                                                              

                          ZASOBY MULTIMEDIALNE

http://ninateka.pl/ 
filmy, spektakle teatralne, koncerty – dobre wsparcie dla polonistów, ale nie tylko.

 

https://musopen.org/

Kolekcja plików audio i zapisów nutowych utworów klasycznych.

 

http://www.nasa.gov/index.html

Obszerny zbiór zdjęć, filmów, programów TV, podcastów, wizualizacji 3D, programów komputerowych, kursów e-learningowych, strumieni danych.

 

http://wszechnica.org.pl/

W serwisie znajduje się już prawie 400 filmów o szerokiej tematyce: od ekonomii, po historię i dziedzictwo kulturowe.

 

http://www.youtube.com/user/PPEInterklasa?feature=watch

Filmy Polskiego Portalu Edukacyjnego. 

 

http://www.edugames.pl/

Portal z bezpłatnymi grami edukacyjnymi. Podział na przedmioty i etapy edukacyjne.

 

                                                                                                                                                                                           

KULTURA, SZTUKA

 

 

 

 

http://www.historiasztuki.com.pl/

Ciekawy portal o historii filozofii, malarstwa, rzeźby, malarstwa.

Kompendium wiedzy nt. sztuki. Bardzo fajny, ale płatny serwis – cena około  6 zł na 3 miesiące.

 

https://artsandculture.google.com/

Google Arts&Culturedaje szansę na odwiedzenie wystaw, oglądanie dzieł sztuki z bliska w oszałamiających szczegółach, a także na przeglądanie tysięcy artykułów, zdjęć, filmów i manuskryptów. Dzięki aplikacji Google Arts&Culture można znaleźć swoje ulubione dzieła, tworzyć własne kolekcje i udostępniać je znajomym. Można odwiedzać na swoim ekranie lub w wirtualnej rzeczywistości kultowe miejsca, znane budynki i cuda przyrody. Każdego dnia odkrywając coś nowego.

Google Arts&Culturewspółpracuje z ponad 1200 muzeami, galeriami i instytucjami z 70 krajów, udostępniając ich zbiory online.

 

https://www.mereasy.com/

Mereasy to darmowa aplikacja, która pozwala uzyskać informacje na temat dzieł sztuki w muzeach i galeriach. Mereasy dostarcza również informacji na temat zabytków, pomników, zabytków archeologicznych i kompleksów architektonicznych. Aplikacja oparta jest o algorytmie rozpoznawania obrazów Google. Aplikacja bezpłatna.

 

http://www.instrumentyludowe.pl/pl/

Kompendium wiedzy na temat ponad 20 ludowych instrumentów muzycznych.

 

https://akademiaorange.pl/

Obszerna baza inspiracji zawierająca projekty innowacyjnej edukacji kulturalnej. W projektach dzieci i młodzież: tworzą muzykę w oparciu o techniki cyfrowe, przygotowują gry edukacyjne, interaktywne mapy regionów, dokumentacje wideo, przeprowadzają eksperymenty artystyczne, zapoznają się z innymi kulturami.

 

http://edukacjamedialna.edu.pl/

Scenariusze zajęć, ćwiczenia i materiały z zakresu edukacji medialnej do prowadzenia zajęć

w szkołach, domach kultury i bibliotekach.

 

http://www.cultureshock.pl/portfolio/medialab-junior/

Scenariusze z warsztatów MediaLab Junior na temat kręcenia filmów, ich obróbki, montażu i publikacji w sieci, na temat wykorzystania OpenStreetMap do stworzenia otwartej interaktywnej mapy okolicy.

 

http://angielski.edu.pl/ 

To największy portal do języka angielskiego w Polsce.Darmowe testy z angielskiego, ćwiczenia, artykuły, lekcje, nauka słówek angielskich, idiomy, zwroty biznesowe, slang, adresy szkół językowych, gramatyka angielska, egzamin FCE, CAE, CPE, LCCI, TOEFL – wszystko to, i wiele więcejza darmo.

 

 http://tableciaki.blogspot.com/ 

Interesujący blog dla osób nauczycieli mających możliwość wykorzystywać na lekcjach tablety.

                                                                                                                                       TABLET
LUB
HYBRYDA 8.1

 

 

                                                                                                                                            E – PODRĘCZNIKI

http://www.epodreczniki.pl

Darmowe e-podręczniki do różnych przedmiotów i etapów kształcenia.

 

http://e-globalna.edu.pl/

Modułowy elektroniczny podręcznik o edukacji globalnej. Z materiałów można stworzyć własny podręcznik. Wystarczy wybrać kategorię wiekową i przedmiot oraz dobierać spośród modułów odpowiadające materiały.

 

NOWA ERA

https://www.nowaera.pl/oferta-edukacyjna/reforma/szkola-ponadpodstawowa/multiteka

Strona Nowej Ery proponująca skorzystanie z Multiteki jako wsparcia multimedialnego dla nauczyciela. Biblioteka multimedialnych zasobów, które można pogrupować zgodnie z konspektem lekcji. Znajdujące się w Multitece filmy edukacyjne, animacje, pokazy slajdów, symulacje i mapy interaktywne pomagają przedstawić treści przedmiotowe w sposób skuteczny dydaktycznie i atrakcyjny dla ucznia. Materiały multimedialne pobudzają wyobraźnię uczniów i sprzyjają skupieniu ich uwagi podczas zajęć.

 

OPERON

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.operon.lubieuczyc

Lubię uczyć to pierwsza w Polsce aplikacja dla nauczyciela.  Daje ona bezpośredni i wygodny dostęp do wszystkich niezbędnych i ważnych dla nauczycieli informacji związanych z reformą 2019. A wszystko to dostępne od ręki, po jednym kliknięciu, w jednej aplikacji, w jednym smartfonie. Dzięki tej aplikacji nauczyciel nie musi już szukać wiedzy w różnych źródłach. To nowoczesne narzędzie, dostosowane do trybu życia i potrzeb współczesnego nauczyciela.Multibook to       nowoczesne narzędzie łączące tradycyjny podręcznik z zasobami multimedialnymi. Dzięki dodatkowym galeriom z reprodukcjami i panoramom sferycznym obiektów historycznych uczeń może dokładnie poznać wiele budowli i dzieł sztuki z dawnych epok. Dodatkowe teksty, mapy, ilustracje, nagrania, filmy ułatwią pracę nauczyciela i sprawią, że zajęcia staną się bardziej atrakcyjne dla uczniów. Rozbudowany zestaw narzędzi multibooka pozwala na pełne wykorzystanie możliwości programu zarówno na tablicy interaktywnej, jak i przy użyciu rzutnika multimedialnego.

                                                                                                                                                                                BIBLIOTEKA INTERNETOWA


 http://www.wolnelektury.pl/katalog/

Wolne Lektury są najpopularniejszą w Polsce biblioteką internetową. Od 2007 roku publikowane są tam utwory należące do klasyki literatury oraz literatura współczesna. Szkolna biblioteka internetowa. Możliwość wyszukiwania autorów, rodzajów, gatunków, epok, motywów literackich, czytania online (min. PDF i TXT), ale również odsłuchiwania profesjonalnie przygotowanych audiobooków.

Aplikacja mobilna daje dostęp do kilku tysięcy bezpłatnych utworów oraz kilkuset audiobooków.

 

 https://polona.pl/

Cyfrowa Biblioteka Narodowa. Utwory literackie w ich oryginalnych wydaniach.

http://fbc.pionier.net.pl/

Przegląd zasobów polskich bibliotek cyfrowych.

 http://lubimyczytac.pl/
Witryna dla osób przyjaźniących się z książką. Wiele recenzji i opinii, możliwość wystawiania własnych.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.milo.wolnelektuy&hl=plnaszelektury

Przeglądarka zasobów biblioteki lektur, która udostępnia lektury szkolne zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i inne dzieła literatury. Do czytania online utwory zgromadzone w serwisie oraz słuchania audiobooków.Ponad 2500 utworów.
Program buduje bazę danych przy pierwszym uruchomieniu, czas ładowania zależy od szybkości sieci (1-3min)
(treść offline – w menu aplikacji – oznacza treść zapisaną na karcie, do której dostęp nie wymaga dostępu do internetu).  Wymaga Androida 4.0.3 i nowsze.

 

http://cyfranek.booklikes.com/post/1585615/legimi-w-bibliotece-za-darmo

Legimi – ebooki bez limitów

Bezpłatną aplikacja Legimi daje nieograniczony dostęp do ponad 60 000 książek w abonamencie (ebooków i audiobooków). Wśród nich tytuły najsłynniejszych światowych autorów, takich jak Stephen King, HarlanCoben, Dan Brown, E L James, JoNesbø, Danielle Steel, Nora Roberts, a także bestsellerowych rodzimych twórców (są wśród nich m.in. Zygmunt Miłoszewski, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Remigiusz Mróz, Jerzy Pilch). Wymaga Androida 4.4 i nowsze

https://pl.wikiquote.org 
Zawiera cytaty, sentencje i maksymy.

https://www.cytaty.info 

Aplikacja Wielkie Cytaty zawiera zbiór znanych i wielkich cytatów,  napisanych lub wypowiedzianych przez znane osoby, np. najnowszych poetów, pisarzy, aktorów, naukowców,  polityków.

Aplikacja daje zbiór ponad 6800 cytatów, które możemy wykorzystać do tworzenia plakatów itp.Wymaga Androida  2.3 i nowszej wersji.

                                                                                                                                                                                RYSOWANIE, PRACE PLASTYCZNE

https://support.google.com/docs/answer/177123?hl=pl&topic=29442&rd=2

Funkcja rysowania w Dokumentach Google umożliwia łatwe tworzenie, udostępnianie i edytowanie rysunków w trybie online, w czasie rzeczywistym.

 

http://www.doodletoo.com/

Program ten, dostępny również jako aplikacja w sklepie iTunes; pozwala na współpracę wielu użytkowników podczas rysowania, pisania i komunikacji.

 

http://www.artsonia.com/

To świetny przykład strony internetowej prezentującej prace plastyczne uczniów. W mo­mencie powstawania tej książki witryna zawierała ponad 13 milionów prac dzieci z całego świata. Nauczyciele mogą tu publikować prace plastyczne uczniów i scenariusze lekcji.

                                                                                                                                                                                      TWORZENIE STRON WWW,
APLIKACJI EDUKACYJNYCH


https://sites.google.com

Witryny Google to bezpłatna usługa, która pozwala zarówno uczniom, jak i nauczycielom tworzyć strony internetowe służące dowolnemu celowi. Wielu uczniów wykorzystuje te witryny jako e-portfolio. Strony mogą być dostępne publicznie lub dostęp może zostać ograniczony wyłącznie do uczniów i nauczycieli, którzy są zarejestrowani w usłudze Google Apps w swojej szkole. Strony internetowe mogą mieć jednego lub wielu autorów i są łatwe do utworzenia przy użyciu szerokiej gamy szablonów dla witryn internetowych.

 

http://www.vgh.pl
Polski serwis, w którym można za darmo stworzyć stronę internetową bez konieczno­ści zakupu domeny (strona będzie mieć rozszerzenie vgh.pl). Po założeniu strony można stworzyć własny blog, forum, konto e-mailowe, a także korzystać z narzędzi do tworzenia ankiet online. Dostępne są przejrzyste wyjaśnienia i filmiki instruktażowe. Wyma­gane jest logowanie na stronę minimum raz na 30 dni, w przeciwnym wypadku zostanie ona usunięta.

 

                                                                                                                            TWORZENIE TESTÓW, QUIZÓW, GIER, ANKIET

 

http://learningapps.org/
Aplikacja WEB 2.0 umożliwiająca tworzenie cyfrowych testów, sprawdzianów, gier edukacyjnych.  Prosta obsługa, spore zasoby przykładowych aplikacji, w które wystarczy wprowadzić własne parametry. Zestaw krzyżówek, gier memory, quizów, dopasowanek słownych, wy­kreślanek, gier do wykorzystania na tablicy interaktywnej. Nauczyciel może zakładać klasy, w których uczniowie tworzą własne ćwiczenia interaktywne w ramach powtórzenia lub podsumowania działu czy też pracy projektowej.

http://www.socrative.com/

To darmowa aplikacja, którą można pobrać ze sklepu Google Play. Dla nauczycieli powstała wersja Teacher, a dla uczniów – Student. Nauczyciel może tworzyć pytania w formie testu wielokrotnego wyboru, zadania prawda/fałsz lub ankiety, a także prosić o ocenę jakiegoś zjawiska na skali liczbowej, np. 1–10. Aplikacja działa na smartfonie z systemem Android, a także na laptopie czy komputerze stacjonarnym (w przeglądarce internetowej).

 

https://getkahoot.com/

Jest to bezpłatna platforma, ale także aplikacja do pobrania na tablety i smartfony. Zarówno na iOS’a, jak i na Androida. Z jej pomocą można  sprawdzić znajomość treści lektury, można w bardzo łatwy i przyjemny sposób przygotować różnego rodzaju quizy i konkursy, dodać różnego rodzaju media: zdjęcia, filmy, muzykę po to, aby uatrakcyjnić dany test. Uczniowie na swoich smartfonach udzielają odpowiedzi, a nauczyciel prezentuje pytania z wykorzystaniem projektora. Po zakończonym quizie można pobrać plik i otworzyć w arkuszu kalkulacyjnym z udzielonymi odpowiedziami, aby przeanalizować wyniki uczniów, dowiedzieć się kto jak odpowiadał, ile popełnił błędów, które pytanie było najtrudniejsze, a które najłatwiejsze. W szybki sposób otrzymujemy pełną analizę na temat tego jak odpowiadali uczniowie i mamy informację zwrotną.

https://quizizz.com/

Quizizz. Aplikację możemy pobrać na urządzenia z systemem iOS, lub skorzystać z niej poprzez stronę internetową. Podobnie jak z Kahootem, możemy tworzyć własne quizy lub skorzystać z innych quizów, dostępnych publicznie i stworzonych przez innych użytkowników. Dodatkową rzeczą, która czyni te testy ciekawe jest możliwość wstawienia po każdej dobrej lub złej odpowiedzi mema mającego wyrażać emocje. W odróżnieniu od Kahoota, korzystając z tej aplikacji możemy przygotowany quizy zadać uczniom jako zadanie domowe i określić w jakim terminie uczniowie mają rozwiązać dany test. Bardzo przydatną opcją dla osób korzystających z możliwości, jakie daje G-Suite for education jest możliwość bezpośredniego udostępnienia danego testu w classroom. Daje możliwość przeanalizowania wyników danego testu i ewentualnie na podstawie tych wyników wystawienia  uczniom oceny. Całość strony zaprojektowana jest w dość intuicyjny sposób i korzystanie z niej nie powinno sprawić trudności nikomu posiadającemu podstawowe kompetencje cyfrowe.

www.learningapps.org

Learning Apps to aplikacja, która służy do ćwiczeń z uczniami i sprawdzania ich wiedzy. Learning apps dostępne jest tylko i wyłącznie przez www. Z pomocą różnego rodzaju szablonów możemy tworzyć ćwiczenia interaktywne  na tablicy interaktywnej w klasie lub logując się na stronie po przypisaniu ich do „wirtualnej klasy wykonywać ćwiczenia, które im udostępnimy. Ćwiczenia można modyfikować lub  utworzyć nowe samodzielnie. Katalog gotowych ćwiczeń obejmuje zarówno edukację wczesnoszkolną jak i kształcenie zawodowe i ustawiczne.

 

http://szkolamedialna.pl/edpuzzle-filmy/

edpuzle. To wygodne narzędzie dotworzenia interaktywnych filmów. Wybieramy film – własny lub z szerokiej bazy dostępnych filmów, a następnie możemy dostosować go do swoich potrzeb wycinając odpowiedni fragment, dodając do niego własną ścieżkę dźwiękową, notatki lub pytania w formie quizu (pytania otwarte i wielokrotnego wyboru). Tak przygotowany film pomaga lepiej zrozumieć omawiane treści. Przygotowane filmy można wykorzystać do metody odwróconej klasy, np. przy wprowadzaniu zagadnień gramatycznych. Na platformie edpuzzle tworzymy klasy, grupy naszych uczniów. Każda klasa/grupa otrzymuje oddzielny kod dostępu. Nauczyciel udostępnia uczniom film do wykonania w określonym czasie. Po wykonaniu zadania nauczyciel natychmiast otrzymuje informację zwrotną  o wyniku ucznia oraz czasie, jaki poświęcił na wykonanie zadania. Poprawność wykonania zadania sprawdza system (wg wcześniej wpisanego przez nauczyciela klucza) lub osobiście uczący, który oprócz korekty może dodać komentarz do danej odpowiedzi.Już samo korzystanie z filmów na lekcji niesie ze sobą niezwykłe walory edukacyjne. EDpuzzle stwarza dodatkowo możliwość personalizacji filmów pod nasze potrzeby. Jest to uniwersalne narzędzie, które może być wykorzystywane przez nauczycieli niezależnie od nauczanego przedmiotu.

http://catest.pl/

W pełni polski program do tworzenia testów i quizów. Jego ideą jest zbieranie w bazie danych pytań z różnych dziedzin, a następnie wykorzystywanie ich do losowania i gene­rowania zestawów testów dydaktycznych, sprawdzających oraz ankiet. Dzięki temu, iż pytania układane są przez użytkownika, ich układ i treść są trudne do przewidzenia przez osobę rozwiązującą test.

 

http://www.google.com/forms/about/

To darmowe narzędzie stworzone przez Google, dostępne w usłudze Dokumenty Google. Pozwala użytkownikom tworzyć ankiety i wysłać do nich linki. Dane z ankiety trafiają do arkusza kalkulacyjnego Google. Użytkownik może zobaczyć podsumowanie odpowiedzi w formie graficznej.

                                                                                                                                                                       FILM – WYSZUKIWANIE


– http://www.watchknow.org/

Katalog zawierający setki tysięcy filmów polecanych przez nauczycieli. Są one przy­pisane do odpowiednich kategorii za po­średnictwem wiki.

– http://video.google.com

Aplikacja Google umożliwiająca wyszu­kiwanie filmów wideo przy użyciu słów kluczowych.

– http://www.dobreprogramy.pl/Youtube-Downloader-HD,Program,Windows,45506.html

Link do programu ściągającego filmiki YouTube co pozwala na korzystanie z serwisu offline

– http://www.amara.org/pl/

Tłumaczenie/dodawania napisów do filmów to bardzo prosta i praktyczna czynność. Po wejściu na stronę najlepiej zacząć od stworzenia konta (możemy wykorzystać do tego również konta YouTube). Następnie należy wkleić adres URL filmu, do którego chcemy dodać napisy. Po rozwinięciu klikamy „Addnewsubtitles”, co przekieruje do właściwego narzędzia.

– http://search.creativecommons.org/

Jest to specjalna wyszukiwarka, która pozwala na przeszukiwanie zasobów dostępnych na

licencjach CC w różnych serwisach: Google Web, Google Image, YouTube (wideo), Yahoo, blip.tv (wideo), Flickr (zdjęcia, grafika), Jamendo (muzyka), SpinXpress (media różne), WikimediaCommons (media różne), Euripeana (materiały archiwalne i muzealne), OpenClipArt Library Portale (grafiki wektorowe), Fotopedia (zdjęcia).

– https://www.flickr.com/

Baza zdjęć i grafik tworzona przez użytkowników sieci. Zawiera 2 biliony zdjęć, około 60 mln jest udostępniana na otwartych licencjach.

 

 

                                                                                                                               METODY NAUCZANIA

https://www.jigsaw.org/

Oficjalna strona metody jigsaw (ang. ukła­danka), interaktywnej techniki uczenia się opartej na luce informacyjnej, w której ucz­niowie współpracują ze sobą, aby zdobyć nowe informacje i umiejętności.

 

                                                                                                                                                                                      NOWOCZESNE NAUCZANIE

– http://www.edunews.pl/
Portal poświęcony nowoczesnej edukacji dla nauczycieli wszystkich przedmiotów.

– https://edustore.eu/14-wiedza-o-kulturze

Nowoczesny portal dla nauczycieli oferujący  szkolenia e-learning, programy edukacyjne, scenariusze lekcji z różnych przedmiotów.

http://www.scholaris.pl/

Portal z gotowymi e-lekcjami dla wszystkich etapów edukacyjnych.

Możliwość filtrowania po PRZEDMIOCIE, TYPIE ZASOBU (e-Lekcje – gotowe lekcje, Ćwiczenia interaktywne – pojedyncze ćwiczenia) lub etapie edukacyjny

https://moodle.org/

Darmowy pakiet CMS – otwartego oprogramowania (open source), mający na celu pomoc nauczycie­lom w tworzeniu internetowego środowiska uczenia się.

Najpopularniejsza w tej chwili darmowa platforma e-learningowa w Polsce. Wymaga własnego serwera.

http://www.theteacherscorner.net/penpals/

Dzięki tej witrynie nauczyciele, stosując kryteria etapu edukacyjnego i położenia geo­graficznego, mogą pomóc uczniom odnaleźć korespondencyjnych przyjaciół na całym świecie. Po kliknięciu w dany etap edukacyjny pokazuje się mapa świata, na której pinezki oznaczają miejsca zamieszkania potencjalnych korespondencyjnych przyjaciół

http://www.webquesty.pl/

Przykłady WebQuestów opracowanych przez polskich nauczycieli. Webquest można realizować lekcjach języka polskiego, historii, wiedzy o kulturze czy godzinie wychowawczej – został pomyślany jako narzędzie wspierające pracę nauczycieli omawiających zagadnienia związane z historią, kulturą, przemianami stolicy Polski. 

http://zunal.com/

Strona zawierająca narzędzia i zasoby do odnajdywania i tworzenia WebQuestów.

https://osswiata.pl/

Otwarta platforma blogów o edukacji i świecie polskiej szkoły założona przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Blogerami są eksperci edukacyjni, dyrektorzy szkół, nauczyciele. Można tu znaleźć wiele ciekawych pomysłów i opinii związanych z wykorzystaniem no­wych technologii w szkole w celu poprawy jakości i skuteczności nauczania i uczenia się.

www.edukator.pl
Portal dla nauczycieli wszystkich przedmiotów, duża ilość interesujących opracowań przydatnych w codziennej praktyce pedagogicznej.

http://www.enauczanie.com/
Ciekawy portal dla nauczycieli wspierających się w swojej pracy nowoczesnymi technologiami. Jego autorem jest doświadczony pedagog i metodyk.

http://www.superbelfrzy.edu.pl/
Kolejny portal z oryginalnymi pomysłami na lekcje.

https://www.youtube.com/watch?v=uZFDUhpECR0#t=375

Prezentacja warsztatu cyfrowego nowoczesnego nauczyciela w wykonaniu Lechosława Hojnackiego, członka grupy Superbelfrzy RP.

http://www.epublikacje.edu.pl/
E-poradniki dla edukatorów.

http://www.polskasites.com/www/polmap.pdg.pl/

Bardzo fajna strona zwłaszcza dla nauczycieli historii i geografii, jest tu mn. mapa zmiany granic Polski.

https://dzieje.pl/

Portal historyczny zawierający wiadomości z najnowszejhistorii Polski, rocznice, postaci, artykuły, odniesienia do kultury i sztuki, filmu, dziedzictwa kulturowego, ochronę dziedzictwa kulturowego za granicą, edukację, wystawy, infografiki, ciekawostki historyczne.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mwiacek.historia.polska&hl=pl

Aplikacja Historia polska zawiera reprodukcje wybranych 119 lub 144 znanych dzieł malarskich nawiązujących do konkretnych wydarzeń historycznych z bogatej, zaskakującej, pełnej chwały i wspaniałych wydarzeń historii Polski (jak również krótkie opisy tych wydarzeń). 
Aplikacja nie zawiera oczywiście reklam, nie potrzebuje połączenia sieciowego, jest darmowa, natomiast materiały pochodzą z różnych źródeł (m.in. polskiej Wikipedii) i wszystkie powinny należeć do tzw. domeny publicznej. Wymaga Androida 2.2 i nowsze

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.com.meridian.historiapolskiwladcy&hl=pl

Aplikacja „Historia Polski. Władcy i wydarzenia 960-1795” powstała z myślą o uczniach szkół podstawowych i średnich. To zbiór 327 pytań z okresu panowania dynastii Piastów, Jagiellonów i królów elekcyjnych. Treści oraz pytania zawarte w aplikacji są zgodne z nową podstawą programową. Aplikacja jest całkowicie darmowa oraz pozbawiona reklam. Wymaga Androida 4.2 i nowsze.

http://www.wiking.edu.pl

Witryna z materiałami edukacyjnymi z j. polskiego, historii, a także z biologii, przyrody.

http://www.edustation.pl

 

 

 

Innowacyjna polska platforma edukacji online

http://bnd.ibe.edu.pl/

Zbiór zadań do pracy z uczniem z różnych przedmiotów.

 

http://www.edukacjaprzyszlosci.pl/

Polskie tłumaczenie Akademii Khana – krótkie wykłady wideo tłumaczące zagadnienia naukowe na poziomie szkolnym.

http://open.agh.edu.pl/course/view.php?id=19

Wprowadzenie do e-learningu dla nie posiadających doświadczenia w tym zakresie.

                                                                                                                                                                              GROMADZENIE MATERIAŁÓW

https://www.google.com/bookmarks/

Witryna, która pozwala na przechowywanie, kategoryzowanie i dostęp do zakładek po­przez wpisanie nazwy użytkownika Google

                                                                                                                                                                                  NAUKA JĘZYKÓW OBCYCH

 

– www.wordki.pl

Fajna, przejrzysta witrynka do nauki słówek (angielski, niemiecki, włoski, hiszpański,  francuski).

– http://www.uczsiejezyka.
Bezpłatna aplikacja mobilna do nauki j.niemieckiego. Pozwala poznawać na smartfonie i tablecie:słówka i zwroty w języku niemieckim (fiszki niemieckie), gramatykę j. niemieckiego,  testy z języka niemieckiego, niemiecki słownik, tablice i ściąge z najważniejszymi tematami. Ciekawostki i pomoce naukowe przydatne w szkole i na studiach.
Portal internetowyhttp://www.uczsiejezykaumożliwia tworzenie  swoich lekcji na komputerze i na smartfonie. Wymaga Androida 4.4 i nowsze

– https://answergarden.ch/

Aplikacja do tworzenia różnego rodzaju „chmur wyrazowych”: AnswerGarden. Pracując z uczniami w grupie, na dowolnym warsztacie możemy dzięki nim sprawdzić, co sądzą uczestnicy. Każdy z nich ma możliwość wypowiedzi i wpisania dowolnego tekstu do chmury. Teksty powtarzające się zaczynają robić się coraz większe i większe, a wtedy kolokwialnie mówiąc, widzimy od razu co jest popularne, a co cieszy się mniejszym uznaniem. Zaczynając na lekcjach języka polskiego poprzez wszystkie inne przedmioty możemy tworzyć, drukować, udostępniać świetnie wyglądające „chmury wyrazowe” i omawiać je z naszymi interlokutorami. Cena: $2.99; Język: angielski

– Duolingo 

Aplikacja darmowa w j.polskimumożliwia  korzystanie na tablecie ze stworzonych wcześniej kont na stronach DuoLingo. To świetnie zaprojektowana strona z unikalną metodą nauki języków poprzez  tłumaczenie  prawdziwych i konkretnych zdań, które na początku składają się ze specjalnie przygotowanych ćwiczeń, a na późniejszych poziomach pochodzą np. z wybranych czasopism i stron internetowych.

– http://www.uczsiejezyka

Angielski – Ucz się języka” to bezpłatna aplikacja mobilna pozwalająca poznawać: słówka i zwroty w języku angielskim (fiszki angielskie), gramatyka angielska, w tym czasy angielskie, stopniowanie przymiotników, zdania warunkowe (conditionals), testy z języka angielskiego, angielski słownik, tablice i ściągę z najważniejszymi tematami.
Możliwe tworzenie własnych słówek i lekcji po angielsku. To prawdopodobnie najlepsza aplikacja do angielskiego w Polsce całkowicie za free. Aplikacja do angielskiego na smartfon, tablet, smartwatch (Android Wear.)

– http://www.epals.com/

Grupa zaangażowana w uczenie się oparte na współpracy – komunikację międzykulturo­wą, wspólną realizację projektów i naukę języków obcych

– http://www.mes-english.com/

Strona, z której można pobrać za darmo tysiące obrazków (tzw. flashcards) w formacie PPT, które można edytować. Przydatna szczególnie dla nauczycieli języków obcych.

– http://www.busuu.com/pl/
Interesująca propozycja nauki języków przez internet z możliwością nawiązywania kontaktów ze słuchaczami z innych krajów; wersja testowa bezpłatna – jeśli się spodoba to cena przystępna. Być może okaże się przydatna dla ćwiczenia i utrwalania przez uczniów.