SŁOWNIKI                                                                      


https://pl.wiktionary.org
Wolny, wielojęzyczny słownik, który łączy słownik języka polskiego i poprawnej polszczyzny, słowniki języków obcych, słownik przysłów, słownik etymologiczny czy też słownik synonimów i antonimów.

 

http://www.languageguide.org/pl/
Międzynarodowy słownik obrazkowy. Cały czas rozwijany i udoskonalany międzynarodowy słownik obrazkowy. Nie tylko tłumaczenia, ale również wymowa. Każdy może przyczynić się do powstania innych wersji językowych np. polskiej.

 

 

 

                                                                      

 

TWORZENIE PLAKATÓW, OBRAZÓW

 

https://wordart.com/

Jest to bezpłatne narzędzie online do tworzenia interaktywnych obrazów. Dobre narzędzie do tworzenia materiałów edukacyjnych i promocyjnych, bardzo angażujące dla odbiorców. W aplikacji można dodawać znaczniki i linki, m.in. do filmów, dźwięku, stron internetowych. Ciekawa aplikacja do wykorzystania podczas warsztatów z młodzieżą,  która w aplikacji ma za zadanie np. przedstawić, a następnie zaprezentować temat, nad którym grupa pracowała.

 

https://wordart.com/

WordArt – Aplikacja do tworzenia chmur ze słów, zdań, dokumentów o różnych kształtach z możliwością dostosowania różnych czcionek i kolorów.Aplikacja daje możliwość projektowania każdego słowa w różnym kolorze, ponieważ Word Cloud Generator jest skuteczny w wyborze kombinacji kolorów i czcionek właściwej dla maksymalnej widoczności każdego słowa. Bardzo pomocne przy projektowaniu dyplomów,  kartek okolicznościowych, zaproszeń oraz prezentacji.

 

https://padlet.com/

Z wykorzystaniem Padleta możemy tworzyć kolekcje tematyczne różnego rodzaju materiałów: plików, linków do stron, filmów, muzyki. Zaletą Padleta jest możliwość stworzenia kolekcji na konkretny temat i uzupełnianie jej w miarę znajdowania nowych rzeczy. Możemy robić to samodzielnie lub grupowo udostępniając nasz padlet osobom przez nas wybranym.Stworzone kolekcje możemy wykorzystać na naszych lekcjach prezentując je uczniom albo wykorzystując to narzędzie do pracy projektowej w zespołach i tworząc przydatne kolekcje. Stworzone kolekcje możemy udostępniać za pomocą Facebooka oraz innych mediów społecznościowych, drukować jako pliki pdf lub po prostu wygenerować odpowiedni kod QR, który od razu przekieruje zainteresowane osoby do naszego padleta. Urządzenia Android, iOS

 

 

https://pic-collage.com/

Pic Collageaplikacja służąca do tworzenia różnego rodzaju ciekawych grafik i dzielenia się nimi z innymi. Dostępna jest zarówno na urządzenia z Androidem jak i na iOS’a, a także można skorzystać tradycyjnie poprzez stronę www. W aplikacji możemy stworzyć z posiadanych przez nas zdjęć dowolny kolaż, dodać do niego różne naklejki, ozdobne teksty, ramki i publikować w dowolny sposób w mediach społecznościowych lub wykorzystywać w inny tylko nam znany sposób (np. stworzyć kolaż ze zdjęć uczniów do szkolnej kroniki, zobrazować jednym zdjęciem imprezę szkolną, etc., etc.).

 

https://www.pizap.com/poster_maker_app

POSTER MAKER to aplikacja dzięki, której w łatwy sposób możemy stworzyć plakaty promocyjne, informacje na temat np. nowych książek, spotkań autorskich, wydarzeń oraz uroczystości organizowanych w danej szkole, projektów itp.. Tworząc  plakaty mamy możliwość z wyboru niesamowitego tła, tekstury, efektów, czcionek.Poster Maker to łatwa w obsłudze aplikacja, wystarczy wybrać odpowiednie tło jak w proporcji jak na swoje potrzeby i dodać swój tekst z plakatu wzorów czcionek, dodać wspaniałe naklejki (specjalnie wybrana do tworzenia plakatu), dodać swoje zdjęcia z galerii i stworzyć idealny  plakat.

 

https://www.pizap.com/poster_maker_app

 

AplikacjęPixlrto narzędzie online podobne do Photoshopa.Aplikacja polecana jest do edycji i obróbki zdjęć, tworzenia grafik, plakatów informujących o wydarzeniach. Dobrze sprawdza się podczas tworzenia kolaży ze zdjęć, np. podsumowujących projekt.Pixlr jest bardzo intuicyjny i daje dużo satysfakcji z tworzenia. Za pomocą tej aplikacji możemy utrwalać  każdą chwilę i zrobić piękne z ponad 2 milionów kombinacji wolnych efektów, nakładek oraz filtrów.Gotowym efektem swojej pracy można  podzielić się bezpośrednio na Instagramie lub Facebooku i Twitterze.

Aplikację Pixlr do pobrania za darmo ze sklepu Windows. Obecnie jest dostępna wersja na komputer i tablet z systemem Windows 8.0 lub nowszym.

 

 https://download.komputerswiat.pl/aplikacje-mobilne/android/edukacja-i-nauka/polska-ortografia

Aplikacja Polska ortografia jest przeznaczona dla wszystkich, którzy chcą poćwiczyć zasady polskiej ortografii. Nadaje się nie tylko dla uczniów szkół podstawowych czy średnich, ale także dla dorosłych, którzy chcą powtórzyć te wiadomości, których już nie pamiętają.
Można  wybierać z ogromnej liczby testów, które zostały w przejrzysty sposób przyporządkowane do kilku kręgów tematycznych. Przeważająca większość testów jest bezpłatna. Wyniki będą oceniane i zapisywane, dzięki czemu jest  możliwość późniejszego sprawdzenia swoich błędów.

                                                

                          ZASOBY MULTIMEDIALNE

http://ninateka.pl/ 
filmy, spektakle teatralne, koncerty – dobre wsparcie dla polonistów, ale nie tylko.

 

https://musopen.org/

Kolekcja plików audio i zapisów nutowych utworów klasycznych.

 

http://www.nasa.gov/index.html

Obszerny zbiór zdjęć, filmów, programów TV, podcastów, wizualizacji 3D, programów komputerowych, kursów e-learningowych, strumieni danych.

 

http://wszechnica.org.pl/

W serwisie znajduje się już prawie 400 filmów o szerokiej tematyce: od ekonomii, po historię i dziedzictwo kulturowe.

 

http://www.youtube.com/user/PPEInterklasa?feature=watch

Filmy Polskiego Portalu Edukacyjnego. 

 

http://www.edugames.pl/

Portal z bezpłatnymi grami edukacyjnymi. Podział na przedmioty i etapy edukacyjne.

 

                                                                             

KULTURA, SZTUKA

 

 

 

 

http://www.historiasztuki.com.pl/

Ciekawy portal o historii filozofii, malarstwa, rzeźby, malarstwa.

Kompendium wiedzy nt. sztuki. Bardzo fajny, ale płatny serwis – cena około  6 zł na 3 miesiące.

 

https://artsandculture.google.com/

Google Arts&Culturedaje szansę na odwiedzenie wystaw, oglądanie dzieł sztuki z bliska w oszałamiających szczegółach, a także na przeglądanie tysięcy artykułów, zdjęć, filmów i manuskryptów. Dzięki aplikacji Google Arts&Culture można znaleźć swoje ulubione dzieła, tworzyć własne kolekcje i udostępniać je znajomym. Można odwiedzać na swoim ekranie lub w wirtualnej rzeczywistości kultowe miejsca, znane budynki i cuda przyrody. Każdego dnia odkrywając coś nowego.

Google Arts&Culturewspółpracuje z ponad 1200 muzeami, galeriami i instytucjami z 70 krajów, udostępniając ich zbiory online.

 

https://www.mereasy.com/

Mereasy to darmowa aplikacja, która pozwala uzyskać informacje na temat dzieł sztuki w muzeach i galeriach. Mereasy dostarcza również informacji na temat zabytków, pomników, zabytków archeologicznych i kompleksów architektonicznych. Aplikacja oparta jest o algorytmie rozpoznawania obrazów Google. Aplikacja bezpłatna.

 

http://www.instrumentyludowe.pl/pl/

Kompendium wiedzy na temat ponad 20 ludowych instrumentów muzycznych.

 

https://akademiaorange.pl/

Obszerna baza inspiracji zawierająca projekty innowacyjnej edukacji kulturalnej. W projektach dzieci i młodzież: tworzą muzykę w oparciu o techniki cyfrowe, przygotowują gry edukacyjne, interaktywne mapy regionów, dokumentacje wideo, przeprowadzają eksperymenty artystyczne, zapoznają się z innymi kulturami.

 

http://edukacjamedialna.edu.pl/

Scenariusze zajęć, ćwiczenia i materiały z zakresu edukacji medialnej do prowadzenia zajęć

w szkołach, domach kultury i bibliotekach.

 

http://www.cultureshock.pl/portfolio/medialab-junior/

Scenariusze z warsztatów MediaLab Junior na temat kręcenia filmów, ich obróbki, montażu i publikacji w sieci, na temat wykorzystania OpenStreetMap do stworzenia otwartej interaktywnej mapy okolicy.

 

http://angielski.edu.pl/ 

To największy portal do języka angielskiego w Polsce.Darmowe testy z angielskiego, ćwiczenia, artykuły, lekcje, nauka słówek angielskich, idiomy, zwroty biznesowe, slang, adresy szkół językowych, gramatyka angielska, egzamin FCE, CAE, CPE, LCCI, TOEFL – wszystko to, i wiele więcejza darmo.

 

 http://tableciaki.blogspot.com/ 

Interesujący blog dla osób nauczycieli mających możliwość wykorzystywać na lekcjach tablety.

                         TABLET
LUB
HYBRYDA 8.1

 

 

                              E – PODRĘCZNIKI

http://www.epodreczniki.pl

Darmowe e-podręczniki do różnych przedmiotów i etapów kształcenia.

 

http://e-globalna.edu.pl/

Modułowy elektroniczny podręcznik o edukacji globalnej. Z materiałów można stworzyć własny podręcznik. Wystarczy wybrać kategorię wiekową i przedmiot oraz dobierać spośród modułów odpowiadające materiały.

 

NOWA ERA

https://www.nowaera.pl/oferta-edukacyjna/reforma/szkola-ponadpodstawowa/multiteka

Strona Nowej Ery proponująca skorzystanie z Multiteki jako wsparcia multimedialnego dla nauczyciela. Biblioteka multimedialnych zasobów, które można pogrupować zgodnie z konspektem lekcji. Znajdujące się w Multitece filmy edukacyjne, animacje, pokazy slajdów, symulacje i mapy interaktywne pomagają przedstawić treści przedmiotowe w sposób skuteczny dydaktycznie i atrakcyjny dla ucznia. Materiały multimedialne pobudzają wyobraźnię uczniów i sprzyjają skupieniu ich uwagi podczas zajęć.

 

OPERON

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.operon.lubieuczyc

Lubię uczyć to pierwsza w Polsce aplikacja dla nauczyciela.  Daje ona bezpośredni i wygodny dostęp do wszystkich niezbędnych i ważnych dla nauczycieli informacji związanych z reformą 2019. A wszystko to dostępne od ręki, po jednym kliknięciu, w jednej aplikacji, w jednym smartfonie. Dzięki tej aplikacji nauczyciel nie musi już szukać wiedzy w różnych źródłach. To nowoczesne narzędzie, dostosowane do trybu życia i potrzeb współczesnego nauczyciela.Multibook to       nowoczesne narzędzie łączące tradycyjny podręcznik z zasobami multimedialnymi. Dzięki dodatkowym galeriom z reprodukcjami i panoramom sferycznym obiektów historycznych uczeń może dokładnie poznać wiele budowli i dzieł sztuki z dawnych epok. Dodatkowe teksty, mapy, ilustracje, nagrania, filmy ułatwią pracę nauczyciela i sprawią, że zajęcia staną się bardziej atrakcyjne dla uczniów. Rozbudowany zestaw narzędzi multibooka pozwala na pełne wykorzystanie możliwości programu zarówno na tablicy interaktywnej, jak i przy użyciu rzutnika multimedialnego.

                                                                  BIBLIOTEKA INTERNETOWA


 http://www.wolnelektury.pl/katalog/

Wolne Lektury są najpopularniejszą w Polsce biblioteką internetową. Od 2007 roku publikowane są tam utwory należące do klasyki literatury oraz literatura współczesna. Szkolna biblioteka internetowa. Możliwość wyszukiwania autorów, rodzajów, gatunków, epok, motywów literackich, czytania online (min. PDF i TXT), ale również odsłuchiwania profesjonalnie przygotowanych audiobooków.

Aplikacja mobilna daje dostęp do kilku tysięcy bezpłatnych utworów oraz kilkuset audiobooków.

 

 https://polona.pl/

Cyfrowa Biblioteka Narodowa. Utwory literackie w ich oryginalnych wydaniach.

http://fbc.pionier.net.pl/

Przegląd zasobów polskich bibliotek cyfrowych.

 http://lubimyczytac.pl/
Witryna dla osób przyjaźniących się z książką. Wiele recenzji i opinii, możliwość wystawiania własnych.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.milo.wolnelektuy&hl=plnaszelektury

Przeglądarka zasobów biblioteki lektur, która udostępnia lektury szkolne zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i inne dzieła literatury. Do czytania online utwory zgromadzone w serwisie oraz słuchania audiobooków.Ponad 2500 utworów.
Program buduje bazę danych przy pierwszym uruchomieniu, czas ładowania zależy od szybkości sieci (1-3min)
(treść offline – w menu aplikacji – oznacza treść zapisaną na karcie, do której dostęp nie wymaga dostępu do internetu).  Wymaga Androida 4.0.3 i nowsze.

 

http://cyfranek.booklikes.com/post/1585615/legimi-w-bibliotece-za-darmo

Legimi – ebooki bez limitów

Bezpłatną aplikacja Legimi daje nieograniczony dostęp do ponad 60 000 książek w abonamencie (ebooków i audiobooków). Wśród nich tytuły najsłynniejszych światowych autorów, takich jak Stephen King, HarlanCoben, Dan Brown, E L James, JoNesbø, Danielle Steel, Nora Roberts, a także bestsellerowych rodzimych twórców (są wśród nich m.in. Zygmunt Miłoszewski, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Remigiusz Mróz, Jerzy Pilch). Wymaga Androida 4.4 i nowsze

https://pl.wikiquote.org 
Zawiera cytaty, sentencje i maksymy.

https://www.cytaty.info 

Aplikacja Wielkie Cytaty zawiera zbiór znanych i wielkich cytatów,  napisanych lub wypowiedzianych przez znane osoby, np. najnowszych poetów, pisarzy, aktorów, naukowców,  polityków.

Aplikacja daje zbiór ponad 6800 cytatów, które możemy wykorzystać do tworzenia plakatów itp.Wymaga Androida  2.3 i nowszej wersji.

                                                                  RYSOWANIE, PRACE PLASTYCZNE

https://support.google.com/docs/answer/177123?hl=pl&topic=29442&rd=2

Funkcja rysowania w Dokumentach Google umożliwia łatwe tworzenie, udostępnianie i edytowanie rysunków w trybie online, w czasie rzeczywistym.

 

http://www.doodletoo.com/

Program ten, dostępny również jako aplikacja w sklepie iTunes; pozwala na współpracę wielu użytkowników podczas rysowania, pisania i komunikacji.

 

http://www.artsonia.com/

To świetny przykład strony internetowej prezentującej prace plastyczne uczniów. W mo­mencie powstawania tej książki witryna zawierała ponad 13 milionów prac dzieci z całego świata. Nauczyciele mogą tu publikować prace plastyczne uczniów i scenariusze lekcji.

                                                                        TWORZENIE STRON WWW,
APLIKACJI EDUKACYJNYCH


https://sites.google.com

Witryny Google to bezpłatna usługa, która pozwala zarówno uczniom, jak i nauczycielom tworzyć strony internetowe służące dowolnemu celowi. Wielu uczniów wykorzystuje te witryny jako e-portfolio. Strony mogą być dostępne publicznie lub dostęp może zostać ograniczony wyłącznie do uczniów i nauczycieli, którzy są zarejestrowani w usłudze Google Apps w swojej szkole. Strony internetowe mogą mieć jednego lub wielu autorów i są łatwe do utworzenia przy użyciu szerokiej gamy szablonów dla witryn internetowych.

 

http://www.vgh.pl
Polski serwis, w którym można za darmo stworzyć stronę internetową bez konieczno­ści zakupu domeny (strona będzie mieć rozszerzenie vgh.pl). Po założeniu strony można stworzyć własny blog, forum, konto e-mailowe, a także korzystać z narzędzi do tworzenia ankiet online. Dostępne są przejrzyste wyjaśnienia i filmiki instruktażowe. Wyma­gane jest logowanie na stronę minimum raz na 30 dni, w przeciwnym wypadku zostanie ona usunięta.

 

              TWORZENIE TESTÓW, QUIZÓW, GIER, ANKIET

 

http://learningapps.org/
Aplikacja WEB 2.0 umożliwiająca tworzenie cyfrowych testów, sprawdzianów, gier edukacyjnych.  Prosta obsługa, spore zasoby przykładowych aplikacji, w które wystarczy wprowadzić własne parametry. Zestaw krzyżówek, gier memory, quizów, dopasowanek słownych, wy­kreślanek, gier do wykorzystania na tablicy interaktywnej. Nauczyciel może zakładać klasy, w których uczniowie tworzą własne ćwiczenia interaktywne w ramach powtórzenia lub podsumowania działu czy też pracy projektowej.

http://www.socrative.com/

To darmowa aplikacja, którą można pobrać ze sklepu Google Play. Dla nauczycieli powstała wersja Teacher, a dla uczniów – Student. Nauczyciel może tworzyć pytania w formie testu wielokrotnego wyboru, zadania prawda/fałsz lub ankiety, a także prosić o ocenę jakiegoś zjawiska na skali liczbowej, np. 1–10. Aplikacja działa na smartfonie z systemem Android, a także na laptopie czy komputerze stacjonarnym (w przeglądarce internetowej).

 

https://getkahoot.com/

Jest to bezpłatna platforma, ale także aplikacja do pobrania na tablety i smartfony. Zarówno na iOS’a, jak i na Androida. Z jej pomocą można  sprawdzić znajomość treści lektury, można w bardzo łatwy i przyjemny sposób przygotować różnego rodzaju quizy i konkursy, dodać różnego rodzaju media: zdjęcia, filmy, muzykę po to, aby uatrakcyjnić dany test. Uczniowie na swoich smartfonach udzielają odpowiedzi, a nauczyciel prezentuje pytania z wykorzystaniem projektora. Po zakończonym quizie można pobrać plik i otworzyć w arkuszu kalkulacyjnym z udzielonymi odpowiedziami, aby przeanalizować wyniki uczniów, dowiedzieć się kto jak odpowiadał, ile popełnił błędów, które pytanie było najtrudniejsze, a które najłatwiejsze. W szybki sposób otrzymujemy pełną analizę na temat tego jak odpowiadali uczniowie i mamy informację zwrotną.

https://quizizz.com/

Quizizz. Aplikację możemy pobrać na urządzenia z systemem iOS, lub skorzystać z niej poprzez stronę internetową. Podobnie jak z Kahootem, możemy tworzyć własne quizy lub skorzystać z innych quizów, dostępnych publicznie i stworzonych przez innych użytkowników. Dodatkową rzeczą, która czyni te testy ciekawe jest możliwość wstawienia po każdej dobrej lub złej odpowiedzi mema mającego wyrażać emocje. W odróżnieniu od Kahoota, korzystając z tej aplikacji możemy przygotowany quizy zadać uczniom jako zadanie domowe i określić w jakim terminie uczniowie mają rozwiązać dany test. Bardzo przydatną opcją dla osób korzystających z możliwości, jakie daje G-Suite for education jest możliwość bezpośredniego udostępnienia danego testu w classroom. Daje możliwość przeanalizowania wyników danego testu i ewentualnie na podstawie tych wyników wystawienia  uczniom oceny. Całość strony zaprojektowana jest w dość intuicyjny sposób i korzystanie z niej nie powinno sprawić trudności nikomu posiadającemu podstawowe kompetencje cyfrowe.

www.learningapps.org

Learning Apps to aplikacja, która służy do ćwiczeń z uczniami i sprawdzania ich wiedzy. Learning apps dostępne jest tylko i wyłącznie przez www. Z pomocą różnego rodzaju szablonów możemy tworzyć ćwiczenia interaktywne  na tablicy interaktywnej w klasie lub logując się na stronie po przypisaniu ich do „wirtualnej klasy wykonywać ćwiczenia, które im udostępnimy. Ćwiczenia można modyfikować lub  utworzyć nowe samodzielnie. Katalog gotowych ćwiczeń obejmuje zarówno edukację wczesnoszkolną jak i kształcenie zawodowe i ustawiczne.

 

http://szkolamedialna.pl/edpuzzle-filmy/

edpuzle. To wygodne narzędzie dotworzenia interaktywnych filmów. Wybieramy film – własny lub z szerokiej bazy dostępnych filmów, a następnie możemy dostosować go do swoich potrzeb wycinając odpowiedni fragment, dodając do niego własną ścieżkę dźwiękową, notatki lub pytania w formie quizu (pytania otwarte i wielokrotnego wyboru). Tak przygotowany film pomaga lepiej zrozumieć omawiane treści. Przygotowane filmy można wykorzystać do metody odwróconej klasy, np. przy wprowadzaniu zagadnień gramatycznych. Na platformie edpuzzle tworzymy klasy, grupy naszych uczniów. Każda klasa/grupa otrzymuje oddzielny kod dostępu. Nauczyciel udostępnia uczniom film do wykonania w określonym czasie. Po wykonaniu zadania nauczyciel natychmiast otrzymuje informację zwrotną  o wyniku ucznia oraz czasie, jaki poświęcił na wykonanie zadania. Poprawność wykonania zadania sprawdza system (wg wcześniej wpisanego przez nauczyciela klucza) lub osobiście uczący, który oprócz korekty może dodać komentarz do danej odpowiedzi.Już samo korzystanie z filmów na lekcji niesie ze sobą niezwykłe walory edukacyjne. EDpuzzle stwarza dodatkowo możliwość personalizacji filmów pod nasze potrzeby. Jest to uniwersalne narzędzie, które może być wykorzystywane przez nauczycieli niezależnie od nauczanego przedmiotu.

http://catest.pl/

W pełni polski program do tworzenia testów i quizów. Jego ideą jest zbieranie w bazie danych pytań z różnych dziedzin, a następnie wykorzystywanie ich do losowania i gene­rowania zestawów testów dydaktycznych, sprawdzających oraz ankiet. Dzięki temu, iż pytania układane są przez użytkownika, ich układ i treść są trudne do przewidzenia przez osobę rozwiązującą test.

 

http://www.google.com/forms/about/

To darmowe narzędzie stworzone przez Google, dostępne w usłudze Dokumenty Google. Pozwala użytkownikom tworzyć ankiety i wysłać do nich linki. Dane z ankiety trafiają do arkusza kalkulacyjnego Google. Użytkownik może zobaczyć podsumowanie odpowiedzi w formie graficznej.

                                                         FILM – WYSZUKIWANIE


– http://www.watchknow.org/

Katalog zawierający setki tysięcy filmów polecanych przez nauczycieli. Są one przy­pisane do odpowiednich kategorii za po­średnictwem wiki.

– http://video.google.com

Aplikacja Google umożliwiająca wyszu­kiwanie filmów wideo przy użyciu słów kluczowych.

– http://www.dobreprogramy.pl/Youtube-Downloader-HD,Program,Windows,45506.html

Link do programu ściągającego filmiki YouTube co pozwala na korzystanie z serwisu offline

– http://www.amara.org/pl/

Tłumaczenie/dodawania napisów do filmów to bardzo prosta i praktyczna czynność. Po wejściu na stronę najlepiej zacząć od stworzenia konta (możemy wykorzystać do tego również konta YouTube). Następnie należy wkleić adres URL filmu, do którego chcemy dodać napisy. Po rozwinięciu klikamy „Addnewsubtitles”, co przekieruje do właściwego narzędzia.

– http://search.creativecommons.org/

Jest to specjalna wyszukiwarka, która pozwala na przeszukiwanie zasobów dostępnych na

licencjach CC w różnych serwisach: Google Web, Google Image, YouTube (wideo), Yahoo, blip.tv (wideo), Flickr (zdjęcia, grafika), Jamendo (muzyka), SpinXpress (media różne), WikimediaCommons (media różne), Euripeana (materiały archiwalne i muzealne), OpenClipArt Library Portale (grafiki wektorowe), Fotopedia (zdjęcia).

– https://www.flickr.com/

Baza zdjęć i grafik tworzona przez użytkowników sieci. Zawiera 2 biliony zdjęć, około 60 mln jest udostępniana na otwartych licencjach.

 

 

                 METODY NAUCZANIA

https://www.jigsaw.org/

Oficjalna strona metody jigsaw (ang. ukła­danka), interaktywnej techniki uczenia się opartej na luce informacyjnej, w której ucz­niowie współpracują ze sobą, aby zdobyć nowe informacje i umiejętności.

 

                                                                        NOWOCZESNE NAUCZANIE

– http://www.edunews.pl/
Portal poświęcony nowoczesnej edukacji dla nauczycieli wszystkich przedmiotów.

– https://edustore.eu/14-wiedza-o-kulturze

Nowoczesny portal dla nauczycieli oferujący  szkolenia e-learning, programy edukacyjne, scenariusze lekcji z różnych przedmiotów.

http://www.scholaris.pl/

Portal z gotowymi e-lekcjami dla wszystkich etapów edukacyjnych.

Możliwość filtrowania po PRZEDMIOCIE, TYPIE ZASOBU (e-Lekcje – gotowe lekcje, Ćwiczenia interaktywne – pojedyncze ćwiczenia) lub etapie edukacyjny

https://moodle.org/

Darmowy pakiet CMS – otwartego oprogramowania (open source), mający na celu pomoc nauczycie­lom w tworzeniu internetowego środowiska uczenia się.

Najpopularniejsza w tej chwili darmowa platforma e-learningowa w Polsce. Wymaga własnego serwera.

http://www.theteacherscorner.net/penpals/

Dzięki tej witrynie nauczyciele, stosując kryteria etapu edukacyjnego i położenia geo­graficznego, mogą pomóc uczniom odnaleźć korespondencyjnych przyjaciół na całym świecie. Po kliknięciu w dany etap edukacyjny pokazuje się mapa świata, na której pinezki oznaczają miejsca zamieszkania potencjalnych korespondencyjnych przyjaciół

http://www.webquesty.pl/

Przykłady WebQuestów opracowanych przez polskich nauczycieli. Webquest można realizować lekcjach języka polskiego, historii, wiedzy o kulturze czy godzinie wychowawczej – został pomyślany jako narzędzie wspierające pracę nauczycieli omawiających zagadnienia związane z historią, kulturą, przemianami stolicy Polski. 

http://zunal.com/

Strona zawierająca narzędzia i zasoby do odnajdywania i tworzenia WebQuestów.

https://osswiata.pl/

Otwarta platforma blogów o edukacji i świecie polskiej szkoły założona przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Blogerami są eksperci edukacyjni, dyrektorzy szkół, nauczyciele. Można tu znaleźć wiele ciekawych pomysłów i opinii związanych z wykorzystaniem no­wych technologii w szkole w celu poprawy jakości i skuteczności nauczania i uczenia się.

www.edukator.pl
Portal dla nauczycieli wszystkich przedmiotów, duża ilość interesujących opracowań przydatnych w codziennej praktyce pedagogicznej.

http://www.enauczanie.com/
Ciekawy portal dla nauczycieli wspierających się w swojej pracy nowoczesnymi technologiami. Jego autorem jest doświadczony pedagog i metodyk.

http://www.superbelfrzy.edu.pl/
Kolejny portal z oryginalnymi pomysłami na lekcje.

https://www.youtube.com/watch?v=uZFDUhpECR0#t=375

Prezentacja warsztatu cyfrowego nowoczesnego nauczyciela w wykonaniu Lechosława Hojnackiego, członka grupy Superbelfrzy RP.

http://www.epublikacje.edu.pl/
E-poradniki dla edukatorów.

http://www.polskasites.com/www/polmap.pdg.pl/

Bardzo fajna strona zwłaszcza dla nauczycieli historii i geografii, jest tu mn. mapa zmiany granic Polski.

https://dzieje.pl/

Portal historyczny zawierający wiadomości z najnowszejhistorii Polski, rocznice, postaci, artykuły, odniesienia do kultury i sztuki, filmu, dziedzictwa kulturowego, ochronę dziedzictwa kulturowego za granicą, edukację, wystawy, infografiki, ciekawostki historyczne.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mwiacek.historia.polska&hl=pl

Aplikacja Historia polska zawiera reprodukcje wybranych 119 lub 144 znanych dzieł malarskich nawiązujących do konkretnych wydarzeń historycznych z bogatej, zaskakującej, pełnej chwały i wspaniałych wydarzeń historii Polski (jak również krótkie opisy tych wydarzeń). 
Aplikacja nie zawiera oczywiście reklam, nie potrzebuje połączenia sieciowego, jest darmowa, natomiast materiały pochodzą z różnych źródeł (m.in. polskiej Wikipedii) i wszystkie powinny należeć do tzw. domeny publicznej. Wymaga Androida 2.2 i nowsze

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.com.meridian.historiapolskiwladcy&hl=pl

Aplikacja „Historia Polski. Władcy i wydarzenia 960-1795” powstała z myślą o uczniach szkół podstawowych i średnich. To zbiór 327 pytań z okresu panowania dynastii Piastów, Jagiellonów i królów elekcyjnych. Treści oraz pytania zawarte w aplikacji są zgodne z nową podstawą programową. Aplikacja jest całkowicie darmowa oraz pozbawiona reklam. Wymaga Androida 4.2 i nowsze.

http://www.wiking.edu.pl

Witryna z materiałami edukacyjnymi z j. polskiego, historii, a także z biologii, przyrody.

http://www.edustation.pl

 

 

 

Innowacyjna polska platforma edukacji online

http://bnd.ibe.edu.pl/

Zbiór zadań do pracy z uczniem z różnych przedmiotów.

 

http://www.edukacjaprzyszlosci.pl/

Polskie tłumaczenie Akademii Khana – krótkie wykłady wideo tłumaczące zagadnienia naukowe na poziomie szkolnym.

http://open.agh.edu.pl/course/view.php?id=19

Wprowadzenie do e-learningu dla nie posiadających doświadczenia w tym zakresie.

                                                                GROMADZENIE MATERIAŁÓW

https://www.google.com/bookmarks/

Witryna, która pozwala na przechowywanie, kategoryzowanie i dostęp do zakładek po­przez wpisanie nazwy użytkownika Google

                                                                    NAUKA JĘZYKÓW OBCYCH

 

– www.wordki.pl

Fajna, przejrzysta witrynka do nauki słówek (angielski, niemiecki, włoski, hiszpański,  francuski).

– http://www.uczsiejezyka.
Bezpłatna aplikacja mobilna do nauki j.niemieckiego. Pozwala poznawać na smartfonie i tablecie:słówka i zwroty w języku niemieckim (fiszki niemieckie), gramatykę j. niemieckiego,  testy z języka niemieckiego, niemiecki słownik, tablice i ściąge z najważniejszymi tematami. Ciekawostki i pomoce naukowe przydatne w szkole i na studiach.
Portal internetowyhttp://www.uczsiejezykaumożliwia tworzenie  swoich lekcji na komputerze i na smartfonie. Wymaga Androida 4.4 i nowsze

– https://answergarden.ch/

Aplikacja do tworzenia różnego rodzaju „chmur wyrazowych”: AnswerGarden. Pracując z uczniami w grupie, na dowolnym warsztacie możemy dzięki nim sprawdzić, co sądzą uczestnicy. Każdy z nich ma możliwość wypowiedzi i wpisania dowolnego tekstu do chmury. Teksty powtarzające się zaczynają robić się coraz większe i większe, a wtedy kolokwialnie mówiąc, widzimy od razu co jest popularne, a co cieszy się mniejszym uznaniem. Zaczynając na lekcjach języka polskiego poprzez wszystkie inne przedmioty możemy tworzyć, drukować, udostępniać świetnie wyglądające „chmury wyrazowe” i omawiać je z naszymi interlokutorami. Cena: $2.99; Język: angielski

– Duolingo 

Aplikacja darmowa w j.polskimumożliwia  korzystanie na tablecie ze stworzonych wcześniej kont na stronach DuoLingo. To świetnie zaprojektowana strona z unikalną metodą nauki języków poprzez  tłumaczenie  prawdziwych i konkretnych zdań, które na początku składają się ze specjalnie przygotowanych ćwiczeń, a na późniejszych poziomach pochodzą np. z wybranych czasopism i stron internetowych.

– http://www.uczsiejezyka

Angielski – Ucz się języka” to bezpłatna aplikacja mobilna pozwalająca poznawać: słówka i zwroty w języku angielskim (fiszki angielskie), gramatyka angielska, w tym czasy angielskie, stopniowanie przymiotników, zdania warunkowe (conditionals), testy z języka angielskiego, angielski słownik, tablice i ściągę z najważniejszymi tematami.
Możliwe tworzenie własnych słówek i lekcji po angielsku. To prawdopodobnie najlepsza aplikacja do angielskiego w Polsce całkowicie za free. Aplikacja do angielskiego na smartfon, tablet, smartwatch (Android Wear.)

– http://www.epals.com/

Grupa zaangażowana w uczenie się oparte na współpracy – komunikację międzykulturo­wą, wspólną realizację projektów i naukę języków obcych

– http://www.mes-english.com/

Strona, z której można pobrać za darmo tysiące obrazków (tzw. flashcards) w formacie PPT, które można edytować. Przydatna szczególnie dla nauczycieli języków obcych.

– http://www.busuu.com/pl/
Interesująca propozycja nauki języków przez internet z możliwością nawiązywania kontaktów ze słuchaczami z innych krajów; wersja testowa bezpłatna – jeśli się spodoba to cena przystępna. Być może okaże się przydatna dla ćwiczenia i utrwalania przez uczniów.