To już 75 LAT LO w Pilźnie …
Rok 2020 jest dla społeczności pilzneńskiego liceum rokiem Jubileuszu: 75 – lecia. Uroczyste obchody zaplanowano na wiosnę tego roku, ale zostały przeniesione na bardziej stosowny i bezpieczny czas ze względu na wprowadzoną wówczas narodową kwarantannę spowodowaną wybuchem koronawirusa Covid – 19. Niestety, również jesień to też okres izolacji i obostrzeń. Stąd pragniemy choć symbolicznie spojrzeć na ten miniony czas z historii szkoły …
Powołana do życia placówka oświatowa – pierwsza w Pilźnie – ułatwiała miejscowej i okolicznej młodzieży łatwiejszy dostęp do wiedzy i lepszy start w dorosłe życie. Wiele zmieniło się od powojennych czasów.
Dziś, szkoła to nie tylko budynek z nowoczesną bazą dydaktyczną , ale też pełnowymiarowa hala sportowa, służąca uczniom liceum, jako miejsce imprez kulturalnych, charytatywnych i sportowych o zasięgu powiatowym. Budynek szkoły przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych (podjazdy, łazienki).
Szkoła doznaje przeobrażeń wewnętrznych poprzez wprowadzane innowacje pedagogiczne, projekty. Organizuje konkursy dające możliwość uzyskania międzynarodowych certyfikatów znajomości języka niemieckiego. Oprócz solidnej nauki i przygotowania do matury, uczniowie mają możliwość uzyskania umiejętności i nabycia kompetencji w poszukiwaniu pracy, wybierając utworzoną zgodnie z ich oczekiwaniami klasę mundurową i psychologiczno – kryminalistyczną. Wszyscy uczniowie biorą udział w całodziennych warsztatach organizowanych przez szkolnego pedagoga. Chętni włączają się w wolontariat poprzez organizowanie akcji Honorowego Krwiodawstwa i Dzień Dawcy Szpiku, czyli KOMÓRKOMANIĘ oraz inne programy profilaktyczno – wychowawcze. Od ubiegłego roku młodzież bierze udział w olimpiadzie: Zwolnieni z teorii, tworząc swój własny projekt społeczny.
Integracji obecnych uczniów i poprzedników sprzyjają Zjazdy Absolwentów, PETRYCJADA, czyli Święto Szkoły (14 października). Organizowane są spotkania opłatkowe, wyjazdy do teatrów i kin, pielgrzymki, biwaki, wycieczki, studniówki, udział w Nocach Muzeów i Debatach Oksfordzkich. To także spotkania z wybitnymi osobowościami świata nauki, np. z prof. UJ Markiem Wójcikiem – absolwentem szkoły i wybitnym fizykiem, z dr Maciejem Małozięciem – znawcą najnowszej historii o Żołnierzach Wyklętych zwłaszcza w naszym regionie, świata kultury – malarzem Stanisławem Westwalewiczem, aktorem – Stanisławem Brudnym, czy też pamięć o Sybirakach związanych z naszą szkołą, np. Janinie Mędrek. Szkoła współpracuje także z lokalnym środowiskiem. Więcej na temat początków liceum i dalszego jego rozwoju można przeczytać w Roczniku Pilzneńskim Pilzneńskiego Towarzystwa Przyjaciół Pilzna i Ziemi Pilzneńskiej.
Dziś, w dobie trwającej pandemii, wciąż jesteśmy wierni słowom patrona szkoły, Sebastiana Petrycego: ,,Pomnij, iż tylko ten żyje, kto pracą i cnotą dla dobra powszechnego żyje”. Dowodem tego są zorganizowane szkolne wystawy tematyczne poświęcone uczczeniu 100 – rocznicy urodzin wielkiego Polaka – Jana Pawła II oraz najnowsza wystawa okolicznościowa przygotowana z okazji jubileuszu 75 – lecia liceum. Społeczność uczniowska wraz z nauczycielami przygotowała również przedstawienie o Sebastianie Petrycym, które miało się odbyć na tle klimatycznej pocztówki z miasta Pilzna, wykonanej przez uczennice klasy pierwszej naszego liceum.
75 lat istnienia pilzneńskiego liceum to czas sentymentalnych wspomnień, podsumowania dotychczasowej pracy i osiągnięć oraz czas nowych wyzwań, które stoją
przed naszą szkołą. Wszystkich absolwentów i sympatyków pilzneńskiego liceum zapraszamy do śledzenia strony naszej szkoły oraz Facebooka LO Pilzno.
Lidia Sozańska i Katarzyna Kozioł – Nalepa