W przededniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu uczniowie klasy I i II wzięli udział w okolicznościowym wydarzeniu,
zorganizowanym w Domu Kultury w Pilźnie. Wysłuchali wykładu pani dr Marzeny Baum-Gruszowskiej, kustosza Muzeum Regionalnego w Pilźnie dotyczącego historii Żydów w naszym mieście ze szczególnym uwzględnieniem czasu II wojny i eksterminacji tego narodu. Podkreśliła pomoc, jaką nieśli mieszkańcy Pilzna i okolicznych wsi swoim sąsiadom – Żydom narażając własne życie i swojej rodziny. Oddała pamięć rodzinom, które zostały zamordowane właśnie za ich ukrywanie. Wykład wzbogacony był zdjęciami oraz nagraniami wypowiedzi Żydów, którzy przetrwali oraz Polki, u której rodziców Żydzi się ukrywali.
Podkreśliła, że Polska była krajem, w którym za pomoc Żydom groziła kara śmierci (nie było tak w innych krajach Europy). Mimo tego, właśnie Polacy najliczniej pomagali. Najwięcej naszych rodaków wyróżnionych jest tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata przyznawany przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
W II części uczniowie wysłuchali muzyki żydowskiej („Hava Nagilo” – muzykę weselną, 2 utwory z musicalu „Skrzypek na dachu”, ‘Miasteczko Bełz – już związaną z okupacją niemiecką oraz utwór współczesny).
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.