Generał Władysław Sikorski, wybitny dowódca, mąż stanu, wódz naczelny PSZ na Zachodzie podczas II wojny światowej oraz premier rządu emigracyjnego. To postać niezwykła, a zarazem tragiczna bowiem zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze, w najbardziej przełomowym dla sprawy polskiej momencie wojny. Dlatego też jego błyskotliwa kariera wojskowa, ale także tajemnicze, budzące szereg pytań, okoliczności jego śmierci stały się elementem wiążącym przeprowadzonych, w naszej szkole, w ramach „tygodni- kryminalistycznego i wojskowego”, lekcji historii.

W ramach zajęć kryminalistycznych, na bazie zaprezentowanych materiałów źródłowych i dokumentalnych, zadaniem uczniów było przeprowadzenie swoistego „śledztwa” dotyczącego przyczyn i przebiegu katastrofy gibraltarskiej z uwzględnieniem następujących zagadnień:

– czy, a jeśli tak, to komu mogło zależeć na śmierci Generała

– czy wyjaśniono jaka była przyczyna katastrofy samolotu, w którym leciał Sikorski

– jakie wątpliwości i niewyjaśnione wydarzenia wiążą się z okolicznościami śmierci gen. Sikorskiego

– jakie badania zwłok gen. Sikorskiego zostały przeprowadzone w Krakowie w Instytucie Ekspertyz Sądowych i jakie przyczyny śmierci wykluczyły

Z kolei tematem tygodnia wojskowego stał się przebieg kariery wojskowej Władysława Sikorskiego. W tym przypadku uczniowie mieli zwrócić szczególną uwagę na rolę, jaką odgrywał Sikorski w polskiej armii w okresie międzywojennym i porównać ją z jego pozycją w polskich siłach zbrojnych w okresie wojny oraz wyjaśnić zasadnicze różnice jakie zaistniały w tym względzie.

Oprócz tego, niejako na marginesie „odtwarzania” kolejnych etapów awansu Sikorskiego w polskim wojsku, zadaniem uczniów było przypomnienie i utrwalenie nazw i kolejności uzyskiwania stopni podoficerskich i oficerskich w siłach lądowych RP.

przygotował p. Dariusz Knych

zdjęcie z Kuriera Historycznego

Dodaj komentarz