CYBERBEZPIECZNI

W dniu 23 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z funkcjonariuszem Powiatowej Komendy Policji w Dębicy, aspirantem sztabowym, panem Tomaszem Totko. Tematem spotkania była cyberprzemoc i cyberprzestępstwa.

Uczniowie dowiedzieli się o rodzajach cyberprzestępstw, ze szczególnym zwróceniem uwagi na tzw. przestępstwa z nienawiści, poznali formy cyberprzemocy (flaming, sexting, grooming, stalking) –          z podkreśleniem przez prowadzącego odpowiedzialności prawnej (prawo karne, art.190a, paragraf 1-4).
Pan T. Totko  wskazał na istotna cechę charakterystyczną cyberprzemocy jaką jest jej ciągłość trwania (nie kończy się z chwilą wyłączenia telefonu czy laptopa lecz przenosi się do realnego życia), podał także powody wywołujące cyberprzemoc (jednym z nich jest poczucie anonimowości sprawcy).

Wyraźnie zaznaczył, jak unikać cyberprzemocy- chronić dane osobowe, zachować bezpieczeństwo w przypadku poznania kogoś przez Internet (tu podał zagrożenia, jakimi są handel ludźmi i handel organami).

Powiedział także młodzieży o tym, jak zachować się, gdy doświadczą cyberprzemocy:
1. Nie odpowiadaj na zaczepki
2. Nie kasuj wiadomości, zrób screen ekranu – stanowią one dowód w sprawie)
3. Zgłoś sprawę na policję, jeśli jesteś niepełnoletni – Twoi rodzice/opiekunowie prawni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *