Niewidoczni a skuteczni – terytorialsi w Petrycym

W dniu 23 czerwca 2021r. gościem w naszej szkole był podporucznik Adam Szela. Przybliżył uczniom ideę działania Wojsk Obrony Terytorialnej.
WOT to piąty

rodzaj sił zbrojnych Rzeczpospolitej Polski (obok: Wojsk Lądowych, Wojsk Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej), których budowa struktur rozpoczęła się w 2016r.
Prowadzący mówił o dużej rozpiętości zadań terytorialsów , działających także w czasie pokoju – pomoc po powodzi w 2020r. w okolicach Jasła, wsparcie straży pożarnej, w czasie pandemii: wspieranie szpitali i innych placówek medycznych, wsparcie policji, pomoc seniorom i kombatantom.
Uczniowie oglądnęli dwie prezentacje: pierwsza pokazywała działania Trzeciej Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. Pułkownika Łukasza Cieplińskiego. Prowadzący mówił o szkoleniach żołnierzy (także o szkoleniach specjalistycznych np. do akcji poszukiwawczych).
W II prezentacji pan Adam Szela omówił skład kompanii z uwzględnieniem specjalności i wyposażenia jednostki.
Zachęcał do włączenia się w szeregi WOT, których mottem jest „Zawsze gotowi, zawsze blisko” a których misją jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.
Na Podkarpaciu jest około 4 tysięcy żołnierzy WOT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *